İlk KHK’lar Açıklandı
Güncelleme 

İlk KHK’lar Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 3 farklı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, atamaları yapılan kişilerin bulunduğu liste resmî gazetede yayınlandı.

İlk KHK’lar Açıklandı
İlk KHK’lar Açıklandı Kenan BayraktarCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 3 farklı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, atamaları yapılan kişilerin bulunduğu liste resmî gazetede yayınlandı. Bir numaralı Kararname’de, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. İki numaralı kararnamede, birkaç kamu kurum ile kuruluşlara ait olan kadro ile pozisyonun iptali, kullanımı hakkında esas usuller saptandı. Üç numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde de üst düzey kamu yöneticileriyle kamu kurum ve kuruluşlarında atama kuralları ile ilgili usul ile esaslar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı kararlarında Orgeneral Hulusi Akar’ın, atanması ile açık kalan Genelkurmay Başkanlığına, Orgeneral Yaşar Güler geldi. Dahası Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Ümit Dündar geldi.   

Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı makamının belli bir sebep ile boşalması durumunda yenisi seçilene dek en yaşlı Cumhurbaşkanı Yardımcısı bu göreve vekalet edecek. Erdoğan’ın gerçekleştirmesi beklenen KKTC ve Azerbaycan ziyaretlerinden sonra Cumhurbaşkanlığına, Yardımcısı vekalet görevini üstlenecek.

Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler

Hulusi Akar’ın Millî Savunma Bakanlığı’na gelmesi ile boş kalan Genelkurmay Başkanlığı’na Orgeneral Yaşar Güler geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Korgeneral Metin Gürak atandı. Gerçekleştirilen atama kararları resmî gazetede paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı KKTC

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500