Eğitim-öğretim tazminatı hangi öğretmenleri etkilemiyor?
Güncelleme 

Eğitim-öğretim tazminatı hangi öğretmenleri etkilemiyor?

Eğitim-öğretim tazminatı ödemeleri bazı öğretmenlerin emeklilik haklarını etkilerken bazılarını etkilemiyor. Peki eğitim-öğretim tazminatı hangi öğretmenlerin haklarını etkilemiyor. Konu ile ilgili detaylar…

Eğitim-öğretim tazminatı hangi öğretmenleri etkilemiyor?
Eğitim-öğretim tazminatı hangi öğretmenleri etkilemiyor? Kenan BayraktarEğitim-öğretim tazminatları öğretmen maaşlarının önemli bir bölümünü oluştururken, bazı öğretmenlerin emeklilik haklarına etki etmezken bazı öğretmenlerin emeklilik haklarına etki ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken emeklilik haklarına eğitim-öğretim tazminatının etkisini incelerken memuriyet başlama tarihine bakmaktır.

Eğitim-öğretim tazminata kimlere ödeniyor?

Eğitim-öğretim tazminatına ilişkin ödemeler ya da belirlemeler öncelikle 657 sayılı Devlet memurları Kanunu’na göre belirlenirken, toplu sözleşme ile devlet memurları için ödenecek zam ve tazminatlara yönelik kara da dikkate alınmaktadır.

Belirleme doğrultusunda öğretmenlik kadrosunda aktif olarak öğretmenlik görevini sürdüren öğretmenler dışında öğretmen unvanlı pozisyonlarda

  • Okul müdürü,
  • Okul müdür yardımcısı,
  • Yönetici ya da eğitim uzmanı olarak görevlendirilenler,
  • Cezaevi okullarında görev yapan öğretmenlere eğitim-öğretim tazminatı ödenir.

Eğitim-öğretim tazminatı, ek göstergeler dahil en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının belli oranında hesaplanarak ödenir.

Bunun dışında, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki mesleki ve teknik öğretim okullarında öğretmen unvanlı pozisyonlarda görev yapanlar; atölye, laboratuar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olanlar atandıkları alana göre ilave olarak eğitim-öğretim tazminatı ödenmektedir.

Öğretmenlerin emeklilik haklarına eğitim-öğretim tazminatının etkisi nedir?

Eğitim-öğretim tazminatını çalışırken alan ve bunun emeklilik haklarına etkisinin ne olacağının belirlenmesinde üç önemli faktör bulunmaktadır. Bunlardan birincisi memuriyete başlangıç tarihi olmakla birlikte, ikincisi yararlanılan tazminat oranı ve üçüncüsü ve sonuncusu ise yararlanma süreleridir.  Çalışırken Eğitim Öğretim Tazminatı alanların, emeklilik haklarına bu tazminatın etkisinin ne kadar Özel durumlar aşağıdaki gibidir;

  • 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı’nda 1 Ekim 2008 tarihinden önce görev alan bir öğretmen için eğitim-öğretim tazminatı almış olması emeklilik haklarını etkilemez.
  • 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı’nda 1 Ekim 2008 tarihinden önce görev almamış öğretmen eğitim-öğretmen tazminatı alıyorsa emeklilik haklarını etkiler.
  • “İlave” Eğitim Öğretim Tazminatı branşlarından kaynaklı bazı öğretmenlere ödenirken görev tarihine bakılmaz ve emeklilik haklarını etkilemez.

Eğitim-öğretim tazminatından ne kadar prim kesiliyor?

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı’nda 1 Ekim 2008 tarihinden önce görev almamış öğretmen için prim esas kazançlarına ilave eğitim-öğretim tazminatı hariç eğitim-öğretim tazminatı dahil edilir. Bu durumda ilave tazminat hariç olmak üzere eğitim-öğretim tazminatı aylık brüt tutarı üzerinden her ay geçerli olmak üzere

  • %9 oranında  “Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları Primi”,
  • % 5 oranında “Genel Sağlık Sigortası Primi” toplam %14 kesinti yapılır.

%14 oranında kesintinin miktarı ne kadar yüksek yani fazla olursa ve kesinti süresi ne çok uzun olursa, eğitim-öğretim tazminatının emeklilik haklarına etkisi de o kadar yüksek olur.

emeklilik eğitim-öğretim tazminatı toplu sözleşme

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500