Kamuda Yayımlanan KHK'lar İle İlgili Çok Önemli Değişiklikler Yapıldı
Güncelleme 

Kamuda Yayımlanan KHK'lar İle İlgili Çok Önemli Değişiklikler Yapıldı

Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu kurum ve kuruluşlarında a bazı memuriyetler için önemli düzenlemeler yapıldı. Bu doğrultuda 4+2 formüller bazı memuriyetlere getirildi. Peki memuriyetler için yapılan düzenlemeler getirildi? Konu ile ilgili olarak detaylar...

Kamuda Yayımlanan KHK'lar İle İlgili Çok Önemli Değişiklikler Yapıldı
Kamuda Yayımlanan KHK'lar İle İlgili Çok Önemli Değişiklikler Yapıldı Kenan BayraktarSabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş'in haberine göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na yönelik önemli değişiklikler yapıldı ve bu nedenle toplam 55 madde değiştirildi. Daire başkanı üstü kadroların adı üst kademe yöneticisi olarak değiştirildi ve bunlar için de süreli atamalar yapıldı.

DİB için personel alımına 4+2 şartı getirildi

Diyanet İşleri Başkanlığı memuriyet kadrosuna yönelik düzenlemeler yapıldı. Aynen Milli Eğitim Bakanlığı gibi Diyanet İşleri Başkanlığı için sözleşmeli personel alımında 4 yıl hizmet şartı ile birlikte daha sonra 2 yıl kadrolu çalışma şartı getirildi.

Müsteşar kadroları tümüyle kaldırıldı

Kanun Hükmünde Kararnameler doğrultusunda mevcut olan müsteşar kadroları kaldırıldı. Müsteşarların yerine getirdiklerini artık Bakan Yardımcısı yürütecek ve Bakanlıklara bakan yardımcıları atanana kadar müsteşarlar şuan ki görevlerine devam edecek.

ATM için memurluklar kaldırılıyor

‘’ATM-Matik’’ memurluğu kamu kurum ve kuruluşlarında kaldırılırken, kızak kadro adı verilen kamuda yer alan müsteşar kadrolarında da azalma yapılacak.

Geçici görevlendirme için kısıtlama geliyor

Kamu kurumlarında bulunan geçici görevlendirmeler için 1 yıl kısıtlaması getirilirken, hakim ve savcılar hariç statülerine bakılmaksızın tüm memurların kurumlar arası görevlendirilme süreleri 1 yılı aşmayacak. Bir yıl olmak üzere uzatılabilecek.

657 Devlet Memurları Kanunu Düzenlendi

Kanun Hükmünde Kararnameler doğrultusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu için 55 maddede düzenleme yapılırken, daire başkanı üstündeki kadrolar üst kademe yöneticisi olurken, süreli atamalar bu kadrolar için yapılacak.

TRT personeli için emeklilik teşviki

TRT personellerinden emekli olmak isteyene emeklilik teşviki verilecek. Emeklilik ikramiyesi yanında TRT personeli emekli olursa % 30- 50 oranından fazla ikramiye ödemesi yapılacak.

Devlet Memurları Kanunu Diyanet İşleri Başkanlığı Kanun Hükmünde Kararnameler Emeklilik ikramiyesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500