OHAL Kalkıyor Kriz Yönetimi Geliyor!
Güncelleme 

OHAL Kalkıyor Kriz Yönetimi Geliyor!

OHAL, 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ tarafından yapılan darbe girişimiyle ilan edilmişti. Peki OHAL kaldırılıyor mu? OHAL ne zaman kaldırılacak? Kriz yönetimi nedir? İşte detaylar…

OHAL Kalkıyor Kriz Yönetimi Geliyor!
OHAL Kalkıyor Kriz Yönetimi Geliyor! Kenan BayraktarOHAL, AK Parti bazı kurmaylar tarafından kaldırılması istenmese de alınan karar doğrultusunda 17 Temmuz 2018 tarihinde kaldırılacak ve yerine terör olaylarının yaşandığı noktalar için kriz yönetimi kurulacak. Konu ile ilgili yasa Meclis tatile girmeden çıkarılacak.

100 Maddelik Teklif

AK Parti, içerisinde olağanüstü hale yönelik önlemlerinde yer aldığı düzenlemelerin bulunduğu 100 maddeden oluşan yasa teklifi hazırlıyor. Teklif kapsamında sisteme ‘’Kısmi ya da OHAL için bölgesel uygulama’’ girmesi benimsenirken, OHAL için Türkiye Büyük Millet Meclisi onayı gerekirken uygulamada yer alacak bölgesel kriz yönetimi güvenli bölge olarak isimlendirilecek. Toplantıda değerlendirilen bir diğer konu ise OHAL’in kalkması ile birlikte boşluk oluşmaması adına yapılması gereken yasal düzenlemelerin yasa mı yoksa Kanun Hükmünde Kararname ile yapılacağıdır.

Toplantıda, değişiklikler için Meclis’in onayının alınmasının gerektiğinin daha doğru ve mantıklı olacağı düşünülmektedir. Yasaklar olacak ve işi ile ilçelerin özel durumlarda sadece bölgeye yönelik geçerli olacağı ve süresi belirtilecek. Bu koşullarda bölgesel kriz yönetimi ilan etme yetkisi verilecek ve yetki devri de söz konusu olacaktır.

Güvenli bölge oluşturma sırasında sokağa çıkma yasağı, yürüyüş ve mitingleri durdurma ve terör faaliyetleri ile eylemlerin yapılacağı ya da yapıldığı mekanları kapatma yetkisi olacaktır. Yetki aktarımı ancak gereksinim ortadan kalktığında da kısıtlamalar sona erdirilecektir.  

​OHAL kriz yönetimi AK Parti

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500