Devlet Personel Başkanlığı kapatılıyor!
Güncelleme 

Devlet Personel Başkanlığı kapatılıyor!

‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’’ kapsamında birçok kurum kapatılırken, bu kurumlardan bir tanesi de Devlet Personel Başkanlığı oluyor. Kamu personelin özlük haklarını yürüten bir kurumun kapatılması ile bu iş ve işlemleri kim yürütecek? Konu ile ilgili detaylar…

Devlet Personel Başkanlığı kapatılıyor!
Devlet Personel Başkanlığı kapatılıyor! Berkan‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’’ öncesi Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Personel Başkanlığı kapatılıyor. Konu ile ilgili hüküm 9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yer aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler’de geçici madde olarak yerini aldı.

Geçici madde, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 'na yönelik devir işlemleri başlığını taşıyor. Geçici maddeye göre kamu personel işlemleri yine bir yıl boyunca Devlet Personel Başkanlığı (DPB) bünyesinde yürütülmeye devam edecek. Yani kapatılma işlemi öncesi bir yıllık uyum ve geçiş süresi tanınmış oldu. Bir yıl boyunca memurların özlük hakları ve haklara yönelik işlemler Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından takip edilerek, düzenlenecek.

Aynı zamanda geçici madde ile bir yıl sonunda Devlet Personel Başkanlığı (DPB) kapatılacağı belirtildi. Aynı madde kapsamında Devlet Personel Başkanlığı’na ait tüm taşınmazların ve dosyaların da Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'na devrileceği açıklanıyor.

Geçici madde kapsamında bir yıl sonundaki süreçte memurlara ait iş ve işlemler yeni dönem için Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından yürütüleceği öngörülüyor.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500