PYD neden Azez'e saldırıyor? Türkiye için Azez'in önemi nedir?

PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD, son günlerde Rusya ve belli etmese de ABD'nin desteğiyle Türkiye sınırındaki Azez'e saldırı gerçekleştiriyor. Peki, Azez'in önemi nedir? Türkiye neden Azez'e saldıran PYD'yi vuruyor?

PYD neden Azez'e saldırıyor? Türkiye için Azez'in önemi nedir?
PYD neden Azez'e saldırıyor? Türkiye için Azez'in önemi nedir? Admin

Azez, Türkiye'nin Öncüpınar sınır kapısına 8-9 kilometre uzaklıkta bir yer. Bu ilçede yaklaşık olarak yüz bin kişi yaşıyor.  O bölgeye saldırılar çok yoğun! Bir yandan Rusya, bir yandan da rejim güçleri saldırıyor. Azez'in stratejik konumu çok önemli.

 

PYD için çok büyük bir önemi var. Azez'in hemen yanı başındaki Afrin, PYD kontrolünde yer alıyor. Afrin'in bitişiğinde Azez, Özgür Suriye Ordusu kontrolünde yer alırken Azez'in bitişiğinde bulunan Kobani'de yine PYD kontolü sürüyor. İşte PYD de kantonlarını birleştirmek amacıyla Azez'e yoğun bir şekilde saldırıyor. 

 

Buradaki haritadan da net bir şekilde görülecektir.

 

 

Yukarıdaki haritadan da anlaşılacağı üzere Azez'in Türkiye için de önemi büyüktür. Azez düşer ve PYD Türkiye sınırlarının tamamına hakim bir duruma geçerse mevcut PKK terörünün daha da geniş bir alanda vuku bulacağı ve Türkiye'ye çok daha şiddetli etki edeceği gerçeği Türkiye'nin Azez'de PYD güçlerine müdahale etmesine neden oluyor. Bir diğer gerçek de Türkiye sınırındaki PYD varlığının, bir Kürdistan devletinin önünü açma ihtimali ve bunun Türkiye'ye etkileridir.


Bu nedenlerde dolayı Türkiye, 40 kilometre menzili olan fırtına obüslerini, PYD'nin Azez'de olan varlığını geri ekmesi için kullanıyor. Türkiye'nin bu saldırılarda dünyaya vermek istediği mesaj net: "Güneyimde, ülkemi tehlikeye sokacak herhangi bir varlığa müsaade etmeyeceğim!"


Olayın bir de Rusya boyutu var. Rusya'nın Esed ile arası iyi ve bir nevi kendi yerini Akdeniz'de sağlamlaştırmanın derdinde. Günün birinde Esedli veya Esedsiz bir Suriye'de söz sahibi olmak istiyor. Belki de Irak'ın parçalanmasına oluşan rantta yerini alamamanın acısını Suriye'de çıkaracaktır. 


Rusya PYD'yi destekliyor çünkü PYD'nin Azez'i geçip Kobani ile birleşmesi için Azez ile Cerablus-Kobani arasında kalan IŞİD hakimiyetindeki bölgeyi alması gerekiyor. Rusya, PYD'ye bunu sağlatabilirse IŞİD'in gücü biraz daha azalacak ve Esed'in eli güçlenecek. Dolayısıyla işten hem PYD, hem Esed hem de Rusya kârlı çıkacak.


Türkiye'nin kararlılığı ve Rusya'nın tehlikeli oyunlarının bizleri nelerle karşılaştıracağına şahitlik etmeye devam edeceğiz.

 

Minniğ Hava Üssünün Önemi Nedir?

Halep kırsalında Türkiye'nin desteklediği muhalifler yer alıyor. Minniğ hava alanı da Azez ile Tel Rıfat arasında yer alıyor. Azez'de yoğun PYD baskısı var. Minniğ üssünün PYD'nin eline geçmesi durumunda Türkiye'nin desteklediği Tel Fırat'ta yer alan ılımlı muhaliflerle bağlantı kesilecek. Türkiye hem güneyinde kendi varlığını tehlikeye atacak bir devlet istemediğinden hem de ılımlı muhaliflerle bağlantısının kopmasını istemediğinden PYD güçlerinin Azez'e ve Minniğ hava alanına yaklaşmasını engellemek istiyor.

 

Son bir noktayı daha belirtmeden geçmeyelim. Türkiye açısından Azez-Halep hattının açık kalması gerekiyor. Yani oranın Esed ve benzeri farklı bir gücün eline geçmemesi gerek. O hattın Türkiye'nin iletişimde olmadığı grupların eline geçmesi demek, yeni bir göç dalgasının Türkiye'ye yönelmesi anlamına gelecektir. Bu durum da Türkiye'inn karşı karşıya kalmak istemediği önemli bir meseledir.

 

KAMUSAL HABERLER / ÖZEL HABER

 

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

azez neden önemli türkiye pyd minniğ havaalanı önemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)