Ömer Çelik, Türkiye'nin Azez'de PYD'yi bombalamasının nedenlerin tek tek sıraladı!

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, HaberTürk'te katıldığı TV programında YPG'ye verilen mesajlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayrıca Türkiye'nin Azez'e ilerleyen PYD güçlerine müdahale etmesinin nedenlerini de detaylıca anlattı.

Ömer Çelik, Türkiye'nin Azez'de PYD'yi bombalamasının nedenlerin tek tek sıraladı!
Ömer Çelik, Türkiye'nin Azez'de PYD'yi bombalamasının nedenlerin tek tek sıraladı! Admin

İşte Ömer Çelik'in açıklamalarından bir bölüm...


"YPG'nin herhangi bir şekilde DAEŞ ile mücadele vesaire gibisinden etiketlenmesi söz konusu değil. Örgüt, sürekli orada mevzi kazanıyor. Şu an YPG'ye bir karşılık veriliyor. Bu bir mesajı alırsa alır. Bu mesajı almazsa şu anda alınan güvenlik tedbirlerinin kat sayısı, şiddeti yükseltilir. 


Kara harekatı, Türkiye'nin ancak koalisyon güçleriyle ortak karar vererek yağacağı bir şeydir. Türkiye tek başına oturup kara harekatı yapacak değil. Minniğ hava üssü, Azez denilen o yeşil koridor, Halep'e kadar insani yardımı sağlayan koridordur. Burası Türkiye'nin güvenliği açısından en önemli bölgedir. 


 

Burada Halep'ten Musul'a kadar bir çizgi çektiğimizde bizim buradaki derinliği ulusal güvenlik açısından risksiz hale getirmemiz gerekiyor. Çünkü buradan itibaren terör örgütleri buraya yerleşmeye başlarlarsa Türkiye, sınırda sıfır noktasından itibaren kendisini savunmaya başlayacak. Bu da Suriye içindeki tüm terör örgütlerinin Türkiye içerisinde faaliyet göstermesi demektir. Bu, birinci unsurdur.


İkincisi... PYD'nin olduğu Afrin ve Kobani denilen yerler... Rejim bu bölgelere PYD'yi ılımlı muhaliflere karşı bir tampon olsun diye yerleştirdi. Hatta Kobani meselesinde Türkiye Kobani'ye yardım götürürken diğer Kürt gruplar PYD'nin kendilerinin Kobani'ye yardım götürmelerini engellediğini ifade ettiler.


O zaman haber ajanslarında bu çıktı. Bizde HDP ve başka unsurlar Kürtlerin kazanımları gibi sundular ancak bu Kürtlerin kazanımı değildir. Bu bölgelerin PYD'nin eline geçmemesi lazım. Buralar da PYD'nin eline geçerse biz bu örgütle mücadeleyi kendi topraklarımıza almış olacağız.


Bugün Türkiye'nin Azez'de yaptığı harekatın genetiği, Sur'da yürüttüğümüz terörle mücadele gibi Türkiye'nin bu terör unsurlarına sınırının dibinde müsaade etmemesiyle ilgilidir. Tam tersi birden çok örgüt burada olursa ve Türkiye açısından güvenlik riski oluşturursa Türkiye hiç ummadığı bir operasyonun içine girebilir. Şimdi biz bunları sınırımızdan uzak tutmaya çalışıyoruz.


Alınan bu  tedbirler, ulusal güvenliğimiz açısından gereklidir.  Ayrıca Halep'te bulunan insani yardım koridorunun açık kalması açısından da gereklidir. Ayrıca YPG gibi bir terör örgütünün sınır komşumuz olmaması bakımından da gerekli tedbirlerdir. Bir de en önemli gündem Türkiye'nin bir oldu bittiyle bir savaş durumuyla karşı karşıya kalmaması için alınması gereken tedbirlerdir."

ömer çelik türkiye azez pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)