MEB'in müdür yardımcılarına nöbet ücretiyle ilgili yazısı kafaları karıştırdı!

Toplu sözleşme hükümlerine göre öğretmenlere ödenmeye başlanan nöbet ücretleriyle ilgili hem kafalar karışık hem de Bakanlığın yayınladığı bazı görüş yazıları da bu kafa karışıklıklarını artırıyor.

MEB'in müdür yardımcılarına nöbet ücretiyle ilgili yazısı kafaları karıştırdı!
MEB'in müdür yardımcılarına nöbet ücretiyle ilgili yazısı kafaları karıştırdı! Admin

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü; okul öncesinde, ilkokullarda ve ortaokullarda müdür yardımcılarına herhangi bir nöbet görevi öngörülmediğinden onlara nöbet ücreti ödenip ödenmeyeceğini MEB'e sormuş ve MEB de bu soruya ilişkin bir görüş yayınlamıştır. Ancak yayınlanan görüş ve uygulama arasında farklılıklar bulunmaktadır.


MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün cevabi yazısında mevzuat hükümlerine göre okulöncesi ve ilköğretim kurumlarındaki müdür yardımcılarına nöbet görevi adı altında herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacağının değerlendirildiği yazmaktadır.

 

MEB'in yazısındaki ilgili bölüm şu şekildedir:

 

Yönetmeliklere bakıldığında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin müdür yardımcılarıyla ilgili maddesinde tanımlanmış bir nöbet görevi bulunmaktadır. Dolayısıyla İKGM'nin bu yazısından çıkan sonuç, okul öncesinde ve ilköğretimlerde görevli müdür yardımcılarına nöbet ücreti ödenmez ancak ortaöğretimlerdeki müdür yardımcılarına nöbet görevi yönetmeliklerle tanımlandığından nöbet ücreti ödenir.


Uygulamaya bakıldığında ise her ne kadar yönetmelikte tanımlı bir nöbet görevi olmasa da uygulama bu şekilde değil. Okullarda günlük olarak hem nöbetçi öğretmenler hem de nöbetçi idareciler belirleniyor. Nöbetçi idareci olan müdür yardımcıları okula en erken gelen ve okuldan en geç çıkan kişiler oluyorlar. Sonuç olarak müdür yardımcıları fiili olarak nöbet görevi tutuyorlar. Dolayısıyla İKGM'nin bu yazısı her ne kadar yönetmeliklerin dilinden konuşsa da fiili durumların da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.

müdür yardımcıları nöbet ücreti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)