Bazı okul öncesi öğretmenleri nöbet ücreti alamayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı; okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardaki müdür yardımcılarına nöbet ücreti verilmeyeceğini açıklamasının ardından bir karar da bazı okul öncesi öğretmenleri hakkında yayınladı!

Bazı okul öncesi öğretmenleri nöbet ücreti alamayacak!
Bazı okul öncesi öğretmenleri nöbet ücreti alamayacak! Admin

MEB'e göre bağımsız ana okulları ve uygulama sınıflarındaki öğretmenlerle ilgili yönetmelikte onların nöbet görevi tutabilecekleri hükmüne istinaden bağımsız ana okulları ve uygulama sınıflarındaki öğretmenlere nöbet ücreti ödenecektir.


Aynı yönetmeliğin bir başka maddesinde ise "ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilemez" hükmü olduğundan ana sınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenemeyeceği açıklanmıştır.

 


Sonuç olarak MEB'in bu kararına göre anaokulu ve uygulama sınıflarında görevli öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek ancak ana sınıflarında görevli öğretmenlere nöbet ücreti ödenmeyecektir.


MEB'in ortaöğretimdeki müdür yardımcıları hariç diğerlerine nöbet ücreti ödenmemesi yönünde açıklamasında da yine belirttiğimiz üzere burada da fiili duruma bakmak gereklidir. Hem ana sınıfı öğretmeni hem de müstakil bir anaokulundaki öğretmenin yaptığı iş aynıysa nöbet görevleri konusundaki uygulamalar da aynıysa anaokulu/anasınıfı gibi bir ayrımın yapılması çok mantıklı değildir. Ya iki gruba da ödenmelidir ya da iki grup da nöbet ücreti almamalıdır.


Yönetmeliklerdeki eksikliklerden dolayı yeni mağduriyetler, hak kayıpları oluşturulmamalıdır.


KAMUSAL HABERLER

okul öncesi öğretmenleri nöbet ücreti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)