Aliyev'in Türkiye'ye gelişi planları mı bozdu? TANAP neden önemli?

TANAP projesi, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanıyor ancak etkileri bakımından tüm dünyanın dikkatini çekecek önemli enerji maddelerini ve ilişkilerini içeriyor.

Aliyev'in Türkiye'ye gelişi planları mı bozdu? TANAP neden önemli?
Aliyev'in Türkiye'ye gelişi planları mı bozdu? TANAP neden önemli? Admin

İşte bu kadar önemli olan bir proje için tekrar bir araya gelecek olan Türkiye ile Azerbaycan, Ankara'daki bombalı saldırı sonrası bir araya gelemeyecekti. Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, üst düzey bir jest yaparak kendisi Türkiye'ye geldi. Normalde planlanan program, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'a gitmesiydi.


Bir araya gelen bu iki Cumhurbaşkanı, çok önemli altı anlaşmaya imza attılar. Ve bu anlaşmalar, hem enerji hem de güvenlik maddelerini içeriyor. 


Yenişafak yazarı Kerem Alkin de bu noktaya parmak basarak bu anlaşmaların engellenmek istendiğini yazdı. Çünkü imzalanan anlaşma hem iki ülkenin kardeşilik hukukunu pekiştirdi hem de asıl önemli neden olarak da dünyadaki enerji devlerinin ve enerji tekelini elinde bulunduran ülkelerin işine çomak soktu


Peki TANAP projesinin detaylarında ne var?


TANAP, bir doğal gaz boru hattı projesidir ve Türkiye'nin tam 20 ilinden geçmektedir. Azerbaycan'daki Şah Denizi'nde üretilen gaz, Türkiye'nin 20 ili üzerinden geçerek Edirne'de son bularak Avrupa'ya ulaştırılacak. TANAP, aynı zamanda Türkiye'ye de gaz akışı sağlayacak. 


Bu proje kapsamında Türkiye içinde de iki adet çıkış noktası olacak ve Türkiye de TANAP'tan gaz alacak. Dolayısıyla Rusya ve İran'a olan  bağımlılık kardeş ülke Azerbaycan ile gerçekleştirilen TANAP projesiyle son bulacak.


İşte görüldüğü üzere bu proje birçok manada Türkiye'yi çok önemli bir gaz güzergahı haline getirecek ve stratejik manada zaten önemli olan Türkiye'nin önemi daha da artacak.

 

İŞTE TANAP PROJESİNİN GÜZERGAHI

 

tanap projesinin önemi tanap projesi türkiye azerbaycan türkiye tanap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)