Taşeron işçilerin kadroya alınma şartları neler olacak?

Başbakan Davutoğlu, taşeronların kadroya alınacağını açıkladı ve hemen ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal, hangi taşeron işçilerinin hangi şartlarda kadroya alınacağını açıklık getirdi.

Taşeron işçilerin kadroya alınma şartları neler olacak?
Taşeron işçilerin kadroya alınma şartları neler olacak? Admin

Başbakan, taşeron işçilerine bugünkü AK Parti grup konuşmasında kadro müjdesi vermişti. Bu müjdenin detayları ise belli olmaya başladı. 

 

Bakan Ağbal, asıl veya yardımcı iş yapan yaklaşık 720 bin taşeron işçinin kadroya alınacağını belirtti. Bununla ilgili yasa tasarısının ise bir veya iki haftaya kadar TBMM'ye gönderilebileceğini vurguladı.


Kadroya alınacak olan taşeron işçileri için yeni bir tanım da geliştirildi. Bu statüde kadroya alınacak personel "özel sözleşmeli personel" adı altında istihdam edilecek. Bu şekilde istihdam edilecek olan işçilerle üçer yıllık sözleşmeler imzalanacak ve bu sözleşmeler her üç yılın bitiminde yenilenecek.

 

Bakan Ağbal; temizlik personeli, güvenlik görevlileri gibi yardımcı personeller de bu düzenlemeden yararlanacaklar. Ayrıca asıl işleri yapan hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci personelleri de özel sözleşmeli personel olabilecek.

 

Düzenlemeden 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girenler faydalanabilecek. Ayrıca bu süreden önce işe girenlerin ise hala çalışıyor olmaları gerekiyor.

 

Kadroya alınmak için belirlenen bir diğer şart ise sınav şartı olacak! Kadroya alınacak olan personelin gerekli bilgiye ve donanıma sahip olup olmadığı, yapılacak olan bir sınav ile ölçülecek. Bu sınava ilişkin detaylar ise TBMM'ye sunulacak olan taslakta belirlenecek.

taşeron işçiye kadro şartları taşeron kadro şartı hangi işçiler kadro alacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)