Memurlar, yüzde 20'lik vergi dilimine girmeye hazır mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar için dert ayları yaklaşıyor. Verilen maaş zammı erimeye mahkum maalesef!

Memurlar, yüzde 20'lik vergi dilimine girmeye hazır mı?
Memurlar, yüzde 20'lik vergi dilimine girmeye hazır mı? Admin

Bilindiği gibi memurlara her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki defa zam yapılır. Bu yıl da memurlara ocak ayında % 6 oranında zam yapıldı. Ancak bu zammın tadını tam çıkartmaya başlayacak olan memurların karşısına dağ gibi bir engel olan %20'lik vergi dilimi çıkıyor.


Memurlar ocak ayına girildiğinden %15'lik gelir vergisine tabi olduklarından kesilen vergi miktarları da alışılmış düzeyde. Ancak alınan maaşların toplamı üzerinden hesaplanan gelir vergisi matrahı 12 bin 600 liraya ulaşınca memurlar maalesef zenginmiş gibi algılanıyor sistem tarafından. %15 olan vergi dilimi, memurlar için %20'ye çıkıyor. Bu da memurlardan daha fazla maaş kesintisi anlamına geliyor.


Memurlar genellikle yaz aylarına doğru %20'lik vergi dilimine giriyorlar. Dolayısıyla 2-3 ay içinde maaşlarda gözle görülür bir düşüş yaşandığında bilmelisiniz ki %20'lik vergi dilimine girdiniz ve devlete daha fazla vergi ödemeye başladınız. 


Memur sendikaları, memurlar için vergi dilimini yüzde 15 oranına sabitlenmesini istese de devletin olaya bakışı farklı olduğundan bunun gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.


Şu da unutulmamalıdır ki vergilerin en sağlam ve kolay alındığı çalışan kesimi memurlardır! Bu sağlam gelir kapısından vazgeçmek de kolay değil!

 

Bu arada öğretmenler için ayrı bi not daha düşmek gerekir. Yüzde 20'lik vergi dilimine giren öğretmenlerin hem maaşlarından hem de aldıkları ek ders ücretinden de kesinti yapılıyor.

memur maaşı kesintisi yüzde 20 vergi dilimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)