İran ile ticaretimizde milli paralar kullanılıyor!

Türkiye ile İran arasından zaman zaman gerginleşen ortam, ambargoların kalkmasıyla birlikte yerini ticaret odaklı ilişkilere bırakmış durumda! Bu durumdan milli paralar da nasipleniyor.

İran ile ticaretimizde milli paralar kullanılıyor!
İran ile ticaretimizde milli paralar kullanılıyor! Admin

Uluslararası alanda İran'a yönelik uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte birçok ülke, İran ekonomisindeki yerini almak için sıraya girmiş durumda. Türkiye de bu ülkelerin başında geliyor. 


Ambargo dönemlerinde bile Türkiye, İran'ın en büyük destekçisi konumundaydı zaten. Suriye poiltikasıyla gerginleşen ikili ilişkiler, ticari alandaki iş birliği anlaşmaları ve bu anlaşmalar sonucunda ticarette kullanılan milli paralarla birlikte daha da olumlu yol kat etmiş durumdadır.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İran ile gelişen ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yaparak bu ilişkilerin ticari alanda daha da gelişme göstereceğini vurguladı. 


İran ile olan ticaretin yaklaşık olarak üçte birinin ülkelerin milli paralarıyla gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Yılmaz, İran'ın Türkiye'nin doğuya açılan kapısı olduğunun altını çizdi.


İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin de gittikçe arttığını kaydeden Bakan Yılmaz, mart ayındaki ihracat artışlarında başı İran'ın çektiğini söyledi. İran ile geçen yılki ticaret hacminin on milyar doları bulduğunu belirten Yılmaz, Türkiye olarak bu yılki hedefin ise 30 milyar dolara ulaşmak olduğunu vurguladı.

türkiye iran ticaret ticari ilişkiler ticaret hacmi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)