MEB, açık uçlu soruları pilot okullarda deniyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, ABİDE projesi kapsamında açık uçlu sorularla ilgili Türkiye genelinde bazı pilot okullarda uygulamalar yapmaya devam ediyor.

MEB, açık uçlu soruları pilot okullarda deniyor!
MEB, açık uçlu soruları pilot okullarda deniyor! Admin

Milli eğitim Bakanlığı, Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) diye adlandırılan sistemle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.


ABİDE, öğrencilerin akademik becerilerinin ne derece geliştiğini ölçmek ve eksiklikleri gidermek amacıyla uygulamaya konuldu. Ancak ABİDE'nin diğer sistemlerden farkı ise açık uçlu sorularla bir değerlendirmenin yapılıyor olmasıdır.


MEB, çeşitli illerde pilot okullarda seçilen öğrenci gruplarına ABİDE sistemi çerçevesinde açık uçlu soruları sorup projenin denemesini sürdürüyor. Bu kapsamda alınacak olan sonuçlara göre TEOG sisteminin geleceği de belirlenmiş olacak.


Bakanlığın TEOG'daki test sisteminden ABİDE projesi aracılığıyla açık uçlu ve öğrencinin muhakeme, yorum yapma gücünü geliştirici bir sisteme geçmeyi amaçladığı belirtiliyor.


Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın hakkında bilgi verdiği bu projenin ne zaman faaliyete geçeceği, TEOG sisteminin akıbetinin ne olacağı ise henüz netleşmiş değil.

 

İşte MEB'in hazırladığı örnek açık uçlu sorular

 

 

 

 

meb abide projesi meb açık uçlu soru örnekleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)