Eğitimde müfredat sadeleştirilecek, ders saatleri düşürülecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sistemin üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle ders saatleri, eğitim müfredatının ağırlığı konusunda eğitim paydaşlarından yoğun şikayetler var. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de konuya dair açıklamalarda bulundu.

Eğitimde müfredat sadeleştirilecek, ders saatleri düşürülecek!
Eğitimde müfredat sadeleştirilecek, ders saatleri düşürülecek! Admin

İlkokullarda haftalık ders saati 30 olsa da bu saatler ortaokul ve liselerde 35 ve üzerine çıkmış durumda. Bu yüzden de öğrenciler günlük 7 saat ders görüyorlar. Müfredatın ağır olması da bu ders yükü üzerine binince ortaokul öğrencilerini bile üniversiteye hazırlıyormuşuz gibi bir sistemin içerisinde buluyoruz kendimizi.


Bir de ikili öğretim yapan okulların durumu var. Bu okullarda eğitim ve öğretime sabah saat 06.30 civarında başlanıyor. Öğlencilerin gelmesiyle birlikte bu okullar akşamları ise ortalama saat 18.00'e kadar açık kalıyor. Bu kadar erken başlayıp geç çıkmanın sebeplerinden birisi de yine günlük görülen ders saatinin fazla olmasıdır.


MEB'in konuyla ilgili duyarlılığını görmek memnuniyet vericidir. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; ders yükünün fazla olduğunu, haftalık ders saati sayısı konusunda sıkıntılar olduğunu belirtti. Yapılmakta olan çalışmalarda bunların da göz önünde bulundurulacağını belirten Yusuf Tekin, müfredatı basitleştirerek hacmini daraltmayı amaçladıklarını vurguladı.


Çalışmaları ne zaman tamamlanacağı konusunda herhangi bir takvim belirtilmese de Bakanlığın yoğun bir çalışma içinde olduğunu söyleyebiliriz.

haftalık ders sayısı müfredat değişecek mi ders saatleri düşecek mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!