Yunus Ateş Ekonomik kalkınmayı yaparsa gençler yapar!
Ekonomik kalkınmayı yaparsa gençler yapar!
Yunus Ateş

Ekonomik kalkınmayı yaparsa gençler yapar!

Dünyada gıda fiyatları sürekli düşüyor ancak Türkiye'de fiyat artışları rekor kırıyor. Dünya fiyatlarıyla aradaki makas iyice açılınca enflasyon da çıldırıyor. Son iki yılda dolar kurundaki %50'lik artışın da bunda önemli payı var.

 

2000 yılından bu yana nüfusumuza 7 milyon kişi eklenmiş. Türkiye'ye gelen kısa süreli turist sayısı da yıllık kabaca 10 milyon kişi artmış ama üretim, dağıtım ve tüketim açısından bakarsan bu talebi karşılayacak üretim artışı olmadı.

 

Ben hep söylüyorum ve bazen eleştiriliyorum sürekli olarak gençlere hitap ediyorsun diyorlar ancak yanılıyorlar gençler sadece 17-25 yaş grubu değil benim için gençler genç düşünenler ve genç kalanlar, hayata gerçekten de tutkuyla tutunanlar ülkesinin gerçeklerini gerçekten araştıran, okuyan, sorgulayan, zekâsını kullanan kişilerdir.  Hayat bize verilmiş bir değer ve hayat o kadar müthiş bir armağan ki o armağanı nasıl kullandığımız tamamen bize bağlı yani hayata bir iz bırakabiliyor musunuz?

 

Evet, yaşarsınız dünyada milyarlarca insan yaşıyor doğuyorlar, nefes alıyorlar, günlük şekilde hayatlarını geçiriyorlar. Bu da bir yaşam biçimi ama Türkiye' de yaşayacaksanız bambaşka bir soluk almanız lazım. Biz Anadolu’yuz, bizim inanılmaz bir coğrafyamız var. Bizim harika bir kültürümüz var, bizim çok zengin bir geçmişimiz var. Biz sıradan bir ülkenin çocukları değiliz. Anadolu’nun sahip olduğu zenginlikleri daha da büyük zenginliklere kavuşturabilmek için çalışmamız ve üretmemiz lazım.

 

 

Bakın ekonomik gerçeklerden bahsediyorum. Onları anlaşılmaz bir formül gibi görmüyorum, tam tersine ekonomi o kadar anlaşılabilir ve hayatımızın parçası ki karmaşaları var elbet ama biraz daha yakından bakarsanız anlaması çok kolaydır. İşte bu yüzden Türkiye gibi gelişen, ilerleyen çok daha fazla şeyi yapabilecek ekonomilerin gençlerle kalkınabileceğini düşünüyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500