Ayşe Bahar Evlilikte eşler birbirlerine nasıl davranırlarsa birlikteliğin ömrü uzun olur?
Evlilikte eşler birbirlerine nasıl davranırlarsa birlikteliğin ömrü uzun olur?
Ayşe Bahar

Evlilikte eşler birbirlerine nasıl davranırlarsa birlikteliğin ömrü uzun olur?

Evlilikte dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Şimdi onları kısaca sizinle paylaşalım.

 

Evlilikte eşler arasında “ben” olmamalıdır yani bir aile bütünlüğü çerçevesinde konuşulmalı. “Biz” denildiği zaman içerisine anne de girer baba da girer çocuklar da girer. Sürekli biz şeklinde konuşmak en doğrusudur. Sevinç ve acılar beraberce paylaşılmalı ve aile içerisindeki direnç birlikte sağlanmalıdır. Örneğin aile içerisinde bir kişinin kafasına bir şey takılmış ise tüm ailenin bununla ilgilenmesi gerekli. Maneviyatı birlikte paylaşmak gerekir, mübarek geceleri birlikte zikretmek gereklidir.

 

Aile içindeki tüm dengeler önceden planlanmalı yani harcamalardan tutunuz da gelirlerinize varıncaya kadar bir havuz oluşturunuz. Vicdanları rahatsız edecek hiçbir davranışta bulunulmamalı yani küfür, hakaret, kısıtlama gibi durumları sarf etmemek gerekir.

 

Gergin ve kızgın anlarınızda yanlış bir şey söylemeyin, yanlışa gidecek konular üzerinde tartışmayın. Allah'a sığının, ağzınızdan kötü bir laf çıkacaksa o kötü lafı söylememeye gayret edin. Her konuşma, her söz her laf Allah katında kaydediliyor.

 

Bekârlıktaki alışkanlıklarınızı sürdürmeyin. Genelde en büyük rahatsızlık bu oluyor. Kadın olsun, erkek olsun eski alışkanlıklarınızdan uzak durun. Arkadaş muhabbet sohbetlerini sınırlayın.

 

Geleceğiniz için birlikte planlar yapmalısınız. Tek başına yapılan plan aileyi sarsacaktır. Sırlarınızı asla ifşa etmeyin. Özellikle de boşanmalar sırasında çiftler her şeylerini ortaya döküyorlar. Bunu kesinlikle yapmayın, bu konu ile ilgili Hz. Peygamber (sav) uyarıyor. “En onursuz adam şudur: Hanımıyla gece fısıldaşır, gündüz ifşa eder.”

 

Bizler insanlar olarak çok değiştik. Küfür etmeye, kötülük yapmaya çok alıştık. Bunları yapınca doğal olarak da Allah (cc) bunları bir imtihan vesilesi olarak karşımıza sundu. Bizi birbirimize musallat etti. İşte bu görüntülerin sebebi de bu yukarıda saydığım ve dikkat etmediğimiz manevi iflasımızdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500