Fatma Güneş Sık görülen ancak pek umursanmayan bir hastalık: Otizm!
Sık görülen ancak pek umursanmayan bir hastalık: Otizm!
Fatma Güneş

Sık görülen ancak pek umursanmayan bir hastalık: Otizm!

Hayatımızda bir otizm gerçeği var ancak maalesef toplum Otizm konusunda halen bilinçsiz. "Otizm demek zekâ geriliği demek değildir." Önce bu cümleyi kurabilmek gerekir çünkü onlar sadece farklı çocuklar.

 

Daha çok yeni yapılan bir araştırmada sadece 3 kişiden birinin otizmi duyduğunu ve duyanların arasında sadece %  7'sinin otizmin belirtilerini bildiğini gördük. Otizm sosyal ve iletişim becerilerinin gelişiminde ortaya çıkan bir farklılık öğrenme ve konuşma sorununa neden oluyor.

 

1985 yılında her iki çocuktan birinde görülüyordu günümüzde ise doğan her 68 çocuktan birinde ortaya çıkıyor. Her yıl 20 bin otizm riskiyle doğan bebeğimiz var demek. Şu an 0-18 yaş arasında 350 bin otizmli gencimiz var demektir. Yaklaşık 1 milyon 150 bin otizmli bireyimiz var. Bu sayıda git gide artıyor. Bunun nedeni ise daha çok genetiği değiştirilmiş gıdalar, katkı maddeleri ve ağır metaller.

 

Tam zamanlı olarak okula giden otizmli çocuk sayısı çok az. Yaklaşık olarak 25-26 bini tam zamanında okula gidiyor. Geri kalanları da rehabilitasyon merkezleri adı altında verilen iki saatlik eğitimlere gidebiliyor.

 

Rehabilitasyon bu anlamda biraz dershanecilik gibi olup bir destek eğitimidir. Bu eğitimler çok kıymetli ancak oldukça da yetersizdir. Yani otizm demek zekâ geriliği demek değil. Eğitime ne kadar erken başlanırsa ve ne kadar yoğun eğitim alınırsa o derece fayda sağlanabiliyor. Artık doğan bir çocuğun yaşına kilosuna, boyuna ve aşılarına değil gelişimine de dikkat etmesi gerekiyor.

 

Eğer hepimiz bu konuda bilinçlenirsek farkındalığımız artarsa daha iyi hizmetler götürme konusunda da devlet yetkilileri üzerine düşen görevleri daha çabuk yerine getirecektir.

 

Otizm üç yaşından önce ortaya çıkıyor ve belirtileri çok açık çocukta göz teması olmuyor, ismine bakmıyor ya da parmağıyla istediği bir şeyi göstermiyorsa otistik olabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500