Mustafa Yıldız Hep Müslümanlar mı hoşgörülü olmak zorunda?
Hep Müslümanlar mı hoşgörülü olmak zorunda?
Mustafa Yıldız

Hep Müslümanlar mı hoşgörülü olmak zorunda?

Ne güzel bir kelimedir hoşgörü… İnsanı hoş görmek, saygılı ve sevgili olabilmek… Çevremizdekileri hor görmemek…

 

Bu kavram çok önemli ancak maalesef dünyada sanki sadece Müslümanların hoşgörülü olmaları gerektiği gibi bir algı var. Türkiye’de hoşgörü diyarı olan Mardin’e bakın. Dinlerin, dillerin ve farklı milletlerin bir arada ve yüzyıllarca yaşayabilmesini sağlayan şey elbette hoşgörüden başka bir şey değildir. Aynı şekilde altı asır dünyaya hüküm sürmüş Osmanlı’nın da saldığı nam “hoşgörü” sayesindedir. Peki, bu hoşgörü bizden bekleniyor da neden bizden bunu bekleyenler Müslümanları hoş görmüyorlar!

 

Dünyaya baktığımızda acılar çekenler, Müslümanlar! Savaş olan ülkelerde yaşayanlar, Müslümanlar! Sömürülmeye çalışılan ülkeler, Müslümanlar ülkeler!

 

Türkiye özelinde düşünürsek bir insanımızın Hıristiyan veya Yahudi olması hasebiyle aşağılandığına şahit olmadık. Ancak aynı hassasiyeti ne yazık ki Batılı devletlerden göremiyoruz!

 

ABD’de başkan adayı olacak zat, çıkmış Müslümanları aşağılıyor da aşağılıyor! Avrupa’ya sığınan Suriyeli mülteciler, hastalıklı muamelesi görüyor. Onlara eşlik eden askerler ve görevliler maske takıyor! Camiler saldırıya uğruyor, Müslümanlar baskı altına alınıyor. Peki, nerede kaldı din hürriyeti, hoş görmek gerekliliği?

 

Tekrar etmek gerekir ki hoşgörüye evet ancak herkes için! Hoşgörü sadece bu milletten beklenecek olan bir evrensel yaklaşım olmaktan öteye geçip gerçek evrenselliğine kavuşabilmelidir!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Abdullah     2016-12-10 Dünyaya bakıyoruz öldürende müslüman, ölenlerde müslüman.