Kamusal Haber

Ev Hizmetlerinde Çalışanların İşe Giriş Bildirgesi

Ev Hizmetlerinde Çalışanların İşe Giriş Bildirgesi
Sosyal medyada paylaş

Ev Hizmetlerinde Çalışanların İşe Giriş Bildirgesi

Ev hizmeti yapan kişilerinde sigortasının yapılması gerekmektedir. Çalışan işçilerin, çalışmaya başladıkları ay itibariyle sigorta bildiriminin yapılması gerekmektedir. Çalışan kişiler, bu durumu kendileri kuruma bildirmektedir. Kuruma bildirilen bu durum sonrasında, işverenlerin de durumu bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, kurum tarafından durum bir yazı ile işverene bildirilmekle, çalışanın sigortasının yapılması istenmektedir. Bu taahhütlü yazıya da uyulmadığı takdirde, yapılan kontroller ve denetimler sonucunda işlem yapılmaktadır. Bu konuya ilişkin, ayda 10 gün veya daha fazla ile evde çalışan kişilerin, durumu sosyal güvenlik merkezlerine bildirmesi oldukça önemlidir. Bu bildirim oldukça önemli olmakla, işe giriş bildirgesi ile aylık primler, hizmet belgesi ve işten ayrılış bildirgesi de birleştirilmiştir. Bildirge hazırlanırken, sigortalı kişinin işe ne zaman girdiği, sigortalıya ödenecek ücrete göre kazanacağı günlük kazanç, sigortalının ayda ne kadar çalıştığı, ev hizmetinde ne amaçla çalıştığına ilişkin bilgiler bulunmakla birlikte, bu evrak, hem sigortalı kişi, hem de işveren tarafından birlikte imzalanmalı ve çalışmaya başlanılan ayın son günü kuruma verilmelidir.

• Özellikle, ev içerisinde yapılan, temizlik yapma, ütü, yemek yapma, çamaşır yıkama gibi ev işlerini yapan kişiler veyahut, hasta ve çocuk bakan kişilerin, ev hizmeti yaptıkları belirlenmiştir. Bu kişiler için ev hizmetlerinde çalışanların işe giriş bildirgesi düzenlenmeli ve evrakın kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

• Çocukların bakımı, yaşlıların bakımı gibi hizmetlerin, bakım evi veya çalışan kişinin evinde yapılması halinde de, bu bildirgenin doldurulması gerekmektedir.

• Aynı evde oturan ve üçüncü dereceye kadar akraba olan kişilerin verdikleri hizmetler, ev hizmeti olarak sayılmamaktadır.

• Bu konuya ilişkin yararlanma, sadece gerçek kişiler tarafından olmaktadır. Tüzel kişilerin, bu konuya ilişkin yapacakları tüm başvurular iptal edilecektir.

• 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle ev hizmetlerinde çalışan kişiler için, bu işin ayda 10 gün yapılması halinde işlem yapılacağı belirlenmektedir. Ayrıca 10 günden fazla yapılan bu işler için farklı bir değerlendirme yapılmaktadır.

• Ayda 10 günde az çalışan kişilerin, iş kazası veya meslek hastalıkları gibi yönlerden sigortalı sayılması ve sigortalarının yatırılmasını isteyebileceklerdir.

• Ayda on gün ve üzerinde çalışan kişilerin sigortalarının yatırılması amacıyla kolay işverenlik uygulamaları çerçevesinde hizmet uygulanacaktır.

10 Günden Az Çalışılması Halinde Ne Olur

Ev işlerinde on günden az çalışılması yine sigorta yapılabilmektedir. Bu çalışan kişiler için her bir gün için, asgari ücretin günlük tutarının %2’lik oranında prim ödenmesi gerekmektedir. İş kazası veya meslek hastalığı gibi bir durumun oluşması neticesinde, 01.04.2015 ve 30.06.2015 tarihleri arasında ödenecek günlük tutar 0,80 kuruş olmaktadır. Ev hizmetinde ayda on günden az olarak sigortalı olanların, kuruma müracaat etmesi için ilgili formu doldurup, kuruma müracaat etmesi gerekmektedir. Bu konuda “ev hizmetlerinde on günden az çalıştırılacaklara ilişkin form” doldurup, kuruma teslim etmeniz yeterlidir. Başka bir çok yöntemle kuruma başvuru yolu bulunmakla birlikte, on günden az çalışan kişiler www.turkiye.gov.tr sitesinden müracaatta da bulunmaları mümkündür. Bunun yanında, www.turkiye.gov.tr sitesinden müracaat eden kişiler, iş kazası ve meslek hastalığı gibi durumların ödemesini banka vasıtasıyla tamamlayabileceklerdir.

Kimler Başvurabilir

Ev hizmetlerinde çalışmaya, herhangi bir çalışması olmayan kişiler, 5510 sayılı yasanın 4/A ve 4/B kapsamında bulunmayan kişiler, isteğe bağlı sigortalılar, evde çalışma hizmetinden yararlanabilirler. Bu durum neticesinde, emekli aylığı alan kişilerin emekli aylığı kesilmemekte ve uzun vadede genel sağlık sigortası pirimi alınmaz. Bu konuya ilişkin, işlemlerinizi doğru yapmanız oldukça önemlidir. Kaynak:haber.sgkssksorgula.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ