Kamusal Haber

İş görüşmesinde sorulan sorular

İş görüşmesinde sorulan sorular
Sosyal medyada paylaş

İş görüşmesinde sorulan sorular

 

iş görüşmesinde sorulan sorular , iş görüşmesi , iş görüşmesi mulakatları

 

Ünlü iş alımı yapan web sitelerinden derlenilen ve insanlar için faydalı olacağına inandığımız iş görüşmesinde sorulan sorular‘ı siz okuyucularımız için derledik.

 

Üniversite’den mezun oldunuz ve artık iş hayatına atılmak istiyorsunuz ama iş görüşmesinde nasıl sorular sorulduğunu veya nasıl davranıldığını merak ediyorsunuz değil mi?

 

En popüler olan mülakat sorularını sizin için derledik buyrun konumuza geçelim;

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bu soru insanlarda özgeçmişimi onlarla paylaştım acaba neden incelemediler sorusunu akıllara getirse de aslında bu %95 ihtimalle böyle değildir. O özgeçmişi incelediler fakat bunlar onu sizden duymak istiyorlar. Heyecanlanmanıza gerek yok. Yarım nefes alın ve özgeçmişinizde yer alan konulardan aldığınız eğitimlerden ilkokul , ortaokul , lise , üniversite. Bunları karşınızdaki insana söylemeye başlayın.

 

Mezun olduğunuz bölümü yada ondan sonra çalıştığınız yerleri söyleyebilirsiniz.

 

Neden sizi bu işe alalım?

Aslında sizi neden işe alması gerektiğini bilen bir insanla karşı karşıyasınız sadece karşınızdaki insan bunu sizden duymak istiyor. Abartmadan ben bu işi yaparım daha önce yaptım demeden. Eğitimlerinizden bahsetmeye devam edin. Fazla şakaya yer vermeyin. Ama çok ta somurtmayın.

 

Şirketimizde neden çalışmak istiyorsunuz?

Cevabı üstteki sorunun cevabına benzese de aslında tam olarak öyle değil. Şirketle ilgilendiğinizi onların projelerinden yakından ilgili olduğunuzu onlara gösterin.

 

Mesai’ye kalmak sizin için nasıl bir durum?

Şirketin zor durumlarda kaldığı durumlardan birisidir. Mesai’de eleman çalıştırmak şirketler için de iyi bir durum değildir. Fakat şirket zor durumda kaldıysa sizden bunu ister. Mesai’ye kalamam gibi bir cevap yüksek ihtimalle sizin elenmenize sebep olacaktır.

 

Seyahat edebilir misiniz?

 

Bu tamamen çalışma alanınızla ilgili bir durumdur. Eğer saha çalışması ile ilgili bir iş ise zaten buna kendinizi hazır bulunduruyor olmanız gerekmektedir.

 

Kariyer hedeflemeniz nedir?

 

Mülakat yapan firma sizin orda kalıcı mı yoksa daha iyi bir iş bulduğunuzda onları bırakıp bırakmayacağınızla ilgileniyordur. Eğer onlara kalıcı olmadığınızı hissettirirseniz işe alınmanız çok zor olacaktır.

 

Yaratıcı bir insan mısınız?

 

Şirket sizin yeni işler çıkartmanızla ilgilenir ve o an yaratıcılığınızı ispatlamanız için sizden bir örnek isteyebilir. Çalışma pozisyonunuzu düşünerek çok uçuk olmadığı sürece onlara planlarınızı , düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

 

İdeal şirket ve İdeal ortam sizin için nasıl olmalıdır?

 

Bu konuda eve yakınlık , şirketin konumu , şirketteki oda durumu ya da ortak çalışılacak kişiler sizin için önemlidir tabi ki şirket sahipleri için de önemlidir. Çok abartıya kaçmadan isteklerinizi siz de belirtin.

 

Başarısız olduğunuz bir durumu bizim için anlatır mısınız?

 

Bu iş hayatınızda yaşamış olduğunuz kötü durumları yada bununla baş edip edemeyeceğiniz açısından sorulmuş bir sorudur. Fazla düşünmeden ve saçmalamadan cevap vermeye dikkat edin.

 

Sertifika programlarına katılıyormusunuz yada katılmayı düşünür müsünüz?

 

Daha önce katıldığınız sertifika programlarını zaten CV’nizde vermiştiniz. Şimdi bunları niçin aldığınızı bunların sizin için faydalarını ve şirkete olacak yararlarını açıklamanın tam zamanı. Sertifika programlarına katılabileceğinizi gerektiği durumlarda yurt dışına bile çıkabileceğinizi vurgulamaktan kaçınmayın.

 

Son işinizden neden ayrıldınız?

 

İş’te mülakat‘larda sorulan en can alıcı sorulardan bir tanesi bu sorudur. Önceki işinizden neden ayrıldığınızı eski şirketinizi kötülemeden durumu tam olarak açıklayarak cevaplayın. Bu soru mülakatın devamı için çok önemlidir.

 

Fazla duygusal davranmayın. Fazla detaya girmeyin. Eski şirketinizin finansal durumuyla ilgili fazla bilgi paylaşmayın.

 

Maaş konusundaki beklentiniz nedir?

 

Ne kadar maaş istediğinizi dış ortamda çalışma yada ofis ortamında çalışma gibi özellikleri konuya katarak düzgünce açıklayın. Eğer saha’da çalışacaksanız otomobil ihtiyacınız olup olmamanıza bakarak belirleyin. Maaş konusunu mülakata gitmeden önce düşünmenizde yarar var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ