KamusalHaberler

Meclis’e Emeklilerden 7 Tane Talep Var

Spread the love

Emekli vatandaşların önemli istekleri Meclis’in gündeminde yer aldı. Bursa milletvekili Yüksel Özkan, emeklilerin problemlerini mecliste ifade etti.

Emekli vatandaşların ekonomik şartlarda çok zor durumda olduğuna değinen Özkan, maaşlara zam yapılmasını dile getirerek asgari ücretin altında emekli maaşının olmaması gerektiğini belirtti. Yüksel Özkan’ın emekli istekleri şu şekildedir;

  • Kalkınmadan emeklilere pay verilmeli
  • Sağlıkta katkı payı ve katılım payı sona ermeli
  • Dövizdeki artış ve ekonomik şartlar sebebi ile emekliye zam yapılmalı
  • Bayram ikramiyeleri en az asgari ücret olmalı
  • İntibak yasası tekrardan düzenlenmeli ve asgari ücretin altında emekli maaşı olmamalı
  • Emekli vatandaşlara sendika kurma ve üye olma hakkı verilmeli
  • EYT emeklilikte yaşa takılan kişilerin mağduriyeti ortadan kaldırılmalı

Yüksel Özkan konuşmalarına şu şekilde devam etti;

‘’Sayın Başkan, sayın milletvekilleri emeklilerin ilk olarak ve çok önemli istekleri var. Dövizdeki son artışla zor hale bürünen ekonomik şartlar sonunda emekliler zor zamanlar yaşıyor. Emekli maaşlarına hemen zam yapılmalı ve 700 TL’nin altında maaşı bulunanların olduğunu unutmayalım. Bu yüzden en düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmaması gerekir.

İntibak yasası tekrardan düzenlenmeli ve kalkınmadan pay emeklilere de sağlanmalı. Sağlık alanında katkı ve katılım payına hemen son verilmeli. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların problemi ortadan kaldırılmalı. 2 dini bayramda en az asgari ücret tutarında 2 ikramiye verilmeli. Emekli vatandaşlarımıza sendika kurma ve üye olma hakları verilmesi gerekir’’ diye belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ