Kamusal Haber

Cumhurbaşkanlığı tarafından Savunma da yeni dönem için 7 kararname

Cumhurbaşkanlığı tarafından Savunma da yeni dönem için 7 kararname
Sosyal medyada paylaş

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile birlikte Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. NATO’ya katılım sırasında Genel Kurmay Başkanı ile Milli Savunma Bakanı birlikte katılacak. Düzenleme sonucu asteğmen ile albay rütbeleri arasında yapılacak rütbe terfileri ve astsubaylık ile subay terfileri de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak.

Yıllardır tartışılan Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin uyumu konusunda gerekliliği Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması da Resmi Gazete’de yayımlandı. 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gerçekleştirilen kurumların birleştirilme işlemi sonrası sadece Genel Kurmay Başkanlığı değil, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

Başkomutan, cumhurbaşkanı namına…

Genel Kurmay Başkanı kararname doğrultusunda diğer kuvvet komutanları gibi Milli Savunma Bakanı’na karşı sorumlu olarak görevini yapacak. Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşu bünyesinde Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıkları teşkilatta yerini alacak. Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili ana program ve öncelikler Genel Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanacak ve Milli Savunma Bakanı tarafından onaylanıp, ondan sonra yürürlüğe girecek.

Kararnameye göre asteğmen ile albay rütbeleri arasında yapılacak rütbe terfileri ve astsubaylık ile subay terfileri de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak.

Eskiden olduğu gibi Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı adına Türk Silahlı Kuvvetleri komutanı olacak. Savaşa hazırlanma gibi durumlarda ana programı ve öncelikleri Genel Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanıp, Milli Savunma Bakanı’nın onayına sunulacak. Onaylandıktan sonra yürürlüğe girerek uygulamaya konulacak.

Cumhurbaşkanı’nın gerekli görmesi durumunda Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alması, doğrudan emir vermesi ve verilen emrin bir makamdan onayı olmadan derhal yerine getirilmesi de kararnamede yer aldı.

NATO için protokol sorunu çözüldü!

Protokol krizi yaşanmaması adına önceden, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olmamasından kaynaklı Genelkurmay Başkanı NATO’nun bakanların ve devlet başkanlarının olduğu toplantılara dahil olamıyordu. Türkiye’yi bu durumda Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanı NATO’da temsil ediyordu. Genelkurmay Başkanı askeri komite toplantılarına tek başına sadece askeri komite toplantılarına katılıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bundan sonra Genelkurmay Başkanı, NATO’nun milli savunma bakanları ve devlet başkanları zirvesine katılacak ve Milli Savunma Bakanı’nın arkasında yer alacak. Daha önceden Türkiye ve İzlanda bu toplantılara katılamıyordu.

6 numaralı kararname doğrultusunda Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı çağrısı ile iki ayda bir toplanacak. MGK’ya Cumhurbaşkanı katılmadığı anlarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık edecek. Eski sistemde MGK üyeliğinde bulunan başbakan ve başbakan yardımcıları üyelikten çıkarıldı. Kararname ile MGK’nın teşkilat yapısı detaylı bir biçimde anlatılırken, YAŞ’ta olduğu gibi kurul üyeleri ve kimlerden oluştuğu konusunda bir bilgiye yer verilmedi.

MGK, Cumhurbaşkanı başkanlığında Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Adalet Bakanı ile Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları tarafından toplanacak.

28 yaşında olan yazarımız, üst düzey İngilizce bilmektedir. Spor ve gündem kategorileri sorumlusu olup İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ