Kamusal Haber

Nüfus kayıtları için dijital arşiv dönemi

Nüfus kayıtları için dijital arşiv dönemi
Sosyal medyada paylaş

Dijital Arşiv Projesi adı verilen proje kapsamında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından arşivindeki tarihi değer taşıyan nüfus kayıtları elektronik ortama aktarılarak, koruma altına alınacak. 3 yıl boyunca 320 milyon sayfadan oluşmuş olan belgeler taranarak, dijital arşive aktarılacak. Proje sonucunda mahkemelerden istenilecek olan miras tespit davalarındaki kayıtlara daha kolay ve kısa sürede ulaşılacak.

İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile Dijital Arşiv Dönemi (DAP), nüfus hafızasına sahip çıkmak adına başlattığını açıklıyor. Proje bünyesinde 78 il ve ilçede nüfus müdürlüklerindeki nüfus ile vukuat defterleri ve dayanak belgeleri Ankara’ya getirilecek ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan nüfus arşivine alındı. Aynı zamanda İstanbul, İzmir ile Mersin il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde aile kütükleri ve vukuat defterleri bırakıldı ama nüfus arşivine getirilerek koruma altına alındı.

Toplam 320 milyon sayfalık belge dijital ortama aktarılacak

Ocak 2018 tarihi itibarıyla koruma altına alınmış ve tarihi açıdan değerli olan belgeler dijital arşive aktarılmaya başlandı. Hedef 3 yıl içerisinde 320 milyon sayfadan oluşan değerli belgelerin dijital arşive aktarılması olurken, projenin başlangıç tarihinden bugüne kadar 100 milyon sayfalık değerli belge elektronik ortama aktarılabildi.

Dijital ortama aktarılan belgelerle İçişleri Bakanlığı, hizmet kalitesi ile hızı artırırken; belgelerin kaybolması gibi olumsuzluklar nedeniyle vatandaşların mağdur olması önlenebilecek. Aynı zamanda aşınma ve yıpranmalar azalacak, olası bir afet gibi durumlarda ağır hasar almaları engellenecek ya da tümüyle kaybolmaları engellenecek. Öncelikle belgeler sayısallaştırılacak ve kopyaları çıkarılacak. Böylelikle mahkemelerden istenilen veraset, tespit veya aile bağlarının kurulması ile nüfus kayıtlarının düzeltilmesi gibi vakalar nedeniyle açılmış olan davalar için istenilen tüm kayıtlara hızlı ve kolay olarak ulaşılacak. Vatandaşların memnuniyetleri artırılırken vatandaşların birçok hakkı da koruma altına alınmış olacak.

Dijital Arşiv Projesi sayesinde günümüze kadar gelen kadim nüfus kayıtları uzun yıllar boyunca yıpranmadan ve güvenle dijital ortamda saklanacak. Böylelikle gelecek nesillere ve yıllara sağlam ve yıpranmamış kayıtlar ulaştırılmış olacak.

İlk Nüfus Yazımı!

1831 yılında Osmanlı Devleti döneminde II. Mahmut tarafından verilen talimatla ilk genel nüfus yazımı yapıldı. Yapılan nüfus yazımında erkek nüfusu kayıt altına alınırken,  ilk kadın nüfus yazımı 1882 yılında yapıldı. O yıl hem erkekler hem de kadınlar nüfusa yazıldı. Nüfus kayıtları yüksek kalitede ipek defterlere yazılırken, günümüzde bu kayıtlara “Atik Nüfus Defteri” adı verilmektedir.

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi için ilk temeller 1904 yılında II. Abdülhamit döneminde atılırken, ‘’Genel Nüfus Yazımı’’ sayesinde kadın ve erkekler nüfusa yazıldı. Esas nüfus defterlerinin temeli ile güncel aile kütüklerinin temeli de böylece atılmış oldu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ