Kamusal Haber

Türkiye’ye F-35’lerle ilgili müjdeli haber

Türkiye’ye F-35’lerle ilgili müjdeli haber
Sosyal medyada paylaş

F-35 savaş uçağına ait olan orta gövde ve motora ait önemli bazı parçalar Türkiye’de üretilirken, F-35 savaş uçağının motor imalat, montaj ve bakım işlemleri ABD’de yapılıyordu. ABD dışında motor ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde seçilen merkez ilk kez Türkiye oldu. Türkiye ile birlikte 9 ülkenin ortak projesi olan F-35’ler taarruz uçağı olarak gelecek 40 yılın uçağı olması öngörülüyor.

Dokuz ülkenin ortak projesi

Yeni nesil uçaklar, radara yakalanmama özelliği sayesinde birçok uçaktan farklı özelliklere sahip ve bu proje Türkiye’nin dahil olduğu 9 ülkenin ortak projesi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye dışında projede yer alan ülkeler; Almanya, Avustralya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İtalya, Kanada ve Norveç’tir. Ana üretici Lockheed Martin Türkiye’ye mesaj gönderdi. Resmi davet yazısında Lockheed Martin ‘’ 21 Haziran 2018 tarihinde Lockheed Martin olarak Fort Worth’ta yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti F-35 Teslimat Töreni için sizleri de bizimle beraber görmekten mutlu olacağız.’’ ifadeleri kullanıldı. Lockheed Martin, 141 uçak satışı için ABD ile anlaşma imzalarken; en yaygın model olan F-35A’nın fiyatında 2017 Şubat ayına göre %6 indirim yapılarak 89 milyon dolara çekildi.

İlk Türkiye’ye F-35A teslim töreni 21 Haziran’da gerçekleştirildi ve Lockheed Martin’e ait Fort Worth’daki tesislerinde tören yapılmıştı. Pilot eğitimleri F-35A’lar için Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde başlatılmıştı. Türkiye ise 100 uçak siparişi vererek, siparişlerin 30 tanesinin kesin olduğunu belirtmiştir. 2023 yılına kadar 30 sipariş Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek. Kasım 2019 ilk F-35A’lar gelirken Rusya’dan da Türkiye için ortaklık sinyali geliyor.

28 yaşında olan yazarımız, üst düzey İngilizce bilmektedir. Spor ve gündem kategorileri sorumlusu olup İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ