Kamusal Haber

Garanti Bankası Çok sayıda Personel Alımı Yapacak

Garanti Bankası Çok sayıda Personel Alımı Yapacak
Sosyal medyada paylaş

Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde şubesi olan ve sürekli olarak büyümeye devam eden özel bankalarımızdan Garanti Bankası merkez ve şubeleri için personel ihtiyacını gidermek için müşteri danışmanı ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi alımı yapacak.

Garanti Bankası personel alımı için başvuru şartları

Müşteri danışmanı, banka şubelerinde ürün tanıtımı ve satış gibi görevleri yerine getirirken; çağrı merkezi müşteri temsilcisi, telefon bankacılığı ile müşterilerinin ihtiyaçlarına çözüm üretirler.

Garanti bankası, müşteri danışmanı olarak alacağı personelleri Muğla ilimizin Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi ilçeleri ile İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası şubeleri için alırken; çağrı merkezi müşteri temsilcisi alımını İstanbul ve Sivas illerindeki eksikleri gidermek için alacaktır.

Müşteri danışmanlarının lisans mezunu olması gerekirken; çağrı merkezi müşteri temsilcilerinin en az ön lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda adayların 30 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Aynı zamanda çalışacakları illerde ikamet etmeleri istenen adayların ‘’Segem Sertifikasına’’ sahip olmaları gerekmektedir. Erkek adaylar için askerliklerini en az 1 yıl tecil ettirmiş olmaları ya da askerlik görevini yapmış olmaları istenmektedir.

Başvurular ne zaman ve nereden yapılacaktır?

Adayların müşteri danışmanı olarak son başvuru süresi 1 Eylül 2018 olarak açıklanmış olup, çağrı merkezi müşteri temsilcisi son müracaat tarihi 1 Haziran 2019 olarak açıklanmıştır. Başvurular kariyer siteleri üzerinden yapılmaktadır.

28 yaşında olan yazarımız, üst düzey İngilizce bilmektedir. Spor ve gündem kategorileri sorumlusu olup İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ