Kamusal Haber

Gebelik, gebelikte beslenme

Gebelik, gebelikte beslenme
Sosyal medyada paylaş

Hamilelikte beslenme

Kuşkusuz ki her hamile kadının en çok üzerinde durduğu konu gebelik dönemi boyunca beslenmedir. Rahat bir gebelik dönemi ve lohusalık geçirmek, bebeğin anne karnında iyi beslenmesi ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için yapılması gereken şey, gebelik öncesi ve gebelik süresince sağlıklı ve doğru bir biçimde beslenmedir.

 

Gebelikte döneminde, vücudun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Normal bir insanın günde alması gereken kalori 2000 kalori iken hamilelikte bu 2500 kalori civarıdır. Bu dönemde anne adayları tek yönlü beslenmeden kaçınmalı ve her besinden yeterince almalıdır. Ancak bu dönemde şeker, tuz ve yağ alımında aşırıya kaçılmamalıdır. Çikolata, cips, kraker türü besinlerin besin değeri düşük, kalorileri ise yüksektir. Bu bebeğe yarardan çok zarara neden olur.

 

Bebeğin beyin gelişimi için anne adayının bol miktarda folik asit ve Omega 3 alması gerekir. Balık, Omega 3 bakımından çok zengindir ve hafta en az 1 gün balık tüketilmesi önerilir. Folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, fıstık, yumurta ve zarı alınmış tahıllar ise haftada 3-4 kez yenmelidir. Vitamin ve mineral kaynağı meyveler her gün tüketilmelidir. Protein zengini kırmızı et yine haftada 1-2 gün yenmelidir. Bu dönemde sıvı tüketimi de çok önemlidir. Hamile bayanlar günde en az 10 bardak su içmelidirler. Alkol, gazlı içecek ve kafein tüketimi ise kesinlikle olmamalıdır.

Hamilelik döneminde yemekte aşırıya kaçmak kadar yetersiz beslenme de bebeğin gelişiminde bir çok zarara yol açar. Bu dönemde diyet yapmaktan ve yemek yememekten kaçınılmalıdır.

Kaynak:06haberler.com

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunuyum, 8 yıldır basın ve medya alanında faaliyet göstermekle birlikte birçok gazete aktif çalışma geçmişim bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ