Kamusal Haber

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 ehliyet sınav tarihlerini belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 ehliyet sınav tarihlerini belirledi
Sosyal medyada paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ehliyet sınavları resmi sınav takvimi açıklandı. Bir yıl içersinde 5 kez düzenlenen ehliyet sınavlarının ilk ikisi şubat ve nisan ayında yapıldı. Geriye kalan üç sınav içinde sınav takvimi;

  • 04 Ağustos 2018 tarihinde MTSKS-3 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı,
  • 20 Ekim 2018 tarihinde MTSKS-4 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı,
  • 22 Aralık 2018 tarihinde MTSKS-5 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı yapılırken e-sınav ise, MTSKS Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavı da e-sınav salonu oluşturulmuş illerde haftanın 7 günü yapılacaktır.

Sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

Ehliyet sınav sonuçları kursiyerler tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden duyurulur. Kursiyerler, bu adrese giriş yaparak ‘’Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları’’ linkini tıklayıp, açılan sayfada T.C kimlik numaraları ile giriş yaparak sonuçları öğrenebilirler.

Özel MTSK Müdürlükleri de Özel MTSK Modülü’nden kurum kodu ve şifresi ile giriş yaparak, müdürlüklerinden sınava giren kursiyerlerin sonuç listelerine ulaşarak, kursiyerlerine de tebliğ edebilirler.

Ehliyet Sınavları nasıl uygulanır?

Ehliyet almak için başvuruda bulunan sürücü adayları ilk olarak yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavdan geçer not alan sürücü adayları, ikinci sınav olan direksiyon sınavına katılabilirler.

Yazılı sınavlarda sürücü adaylarına 50 soru sorulur. Adaylar ilk yardım, trafik adabı ve motor ile ilgili soru sorulur. Baraj puan yazılı sınav için 70’dir. Her soru 2 puan değerindedir. Bunun için 35 soru cevaplayan sürücü adayı yazılı sınavda başarılı olur ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

2018 yılı için ehliyet sınav ücretleri ne kadar yatırılmalıdır?

2018 yılında ehliyet sınavına girecek kursiyer 70TL sınav ücreti yatırmak zorundadır. Kazanamadığı ve yeniden sınava girmeyi düşünen kursiyerler her sınav dönemi için tekrar 70 TL sınav ücretini yatırmak zorundadır. Sınav ücretleri

  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O,
  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş. bankalarından herhangi birinin şubesinden kursiyerin T.C kimlik numarası ile belirtilen süreler içerisinde yatırılmalıdır.

Sınav ücreti yatırıldıktan sonra alınan banka dekontu, kursiyer tarafından MTSKS uygulama takvimi içerisinde belirtilen süre içerisinde Özel MTSK Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.

Sınav ücreti yatırma süresi MTSKS takviminde belirtilen tarihler arasındadır; uzatılamaz ya da değiştirilemez.

Sürücü adayının sınav itiraz hakkı

Sürücü adayı sınava itiraz hakkına sahip olmakla birlikte soru ve cevap anahtarları Milli Eğitim Bakanlığı ya da ÖDSGM resmi internet sitesinde yayımlandıktan sonra 5 takvim günü ya da sonuçların internet adreslerinden yayımlanmasından sonra 5 takvim günü içerisinde ÖDSGM’ye dilekçe ile yapılacaktır.

28 yaşında olan yazarımız, üst düzey İngilizce bilmektedir. Spor ve gündem kategorileri sorumlusu olup İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ