Kamusal Haber

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim?

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim?
Sosyal medyada paylaş

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim?

Belirli zamanlarda, Sosyal Güvenlik Kurumuna her ay prim ödeyen ancak emeklilik hakkı bulunmayan kişiler, bu primleri geri almak istemektedir. Bu konuda oldukça fazla sorunun sorulduğundan dolayı bu soruyu doğru bir şekilde inceleyip, doğru bir şekilde cevaplamak gerekmiştir. Ödediğim primleri geri alabilir miyim sorusunun kafanızı kurcalamasına gerek kalmadan, gereken cevabı bulacağınız yazımız da, sorunsuz bir şekilde cevapları bulmanız mümkün olacaktır. Bu konuda incelenmesi gereken 5510 sayılı kanunun incelenmesi neticesinde, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen primlerin mümkün olduğu ancak bu iadenin belirli şartlara bağlı olduğu görülmektedir.
Ödenen primlerin, geri alınmasının iki şartı bulunmaktadır. Bu şartların taşınması halinde, primlerin geri alınması mümkün olacaktır. Bu şartlardan birincisi “yaşlılık toptan ödemesi”, diğeri ise “ölüme bağlı toptan ödeme” olarak düzenlenmiştir. Bu iki koşulun da ayrı ayrı incelenmesi halinde, primleri alıp alamayacağınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır.
• Bu konuda öncelikli olarak inceleyeceğimiz husus, yaşlılık toptan ödemesi olacaktır. Sigortalı olarak çalışılan işten ayrılan veya işyerini kapatmak zorunda kalan sigortalı kişiye, yaşlılık aylığı bağlanması için, gerekli yaş şartlarının doldurulması gerekmektedir. Yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanamaması halinde, bu gibi bir durum söz konusu olmaktadır.
• Bunun yanı sıra, ölüm sonucu toptan ödeme seçeneği de mevcuttur. Sigortalı kişinin ölümü halinde, ölen sigortalıların mirasçılarına ölüm ayı bağlanamaması gibi bir durum oluşabilmektedir. Böyle bir durumda, sigortalının ölüm tarihi itibariyle, toptan ödenmesi gereken miktarın, sigortalının mirasçılarına, hisseleri oranında paylaştırılması gerekmektedir.
İade işlemin konu olacak prim tutarları, Sosyal Güvenlik Kanununun 4/A kapsamında bulunan sigortalılar için, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemlere ait prim toplamları eski SSK kanunu gereğince ödenmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasında ise, sadece SSK işçi payları ödenmektedir. Diğer bir anlatımla, sigortalının kendisi adına olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olacaktır.
• Sosyal Güvenlik Kanunu gereğince, eski Bağ-Kur kapsamında kalan sigortalıların prim iadesinde 1 Ekim 2008 tarihi dikkate alınmamaktadır. Ekim 2008 tarihi öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın, sigortalıların ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının primleri iadeye konu olmaktadır.
• Sigortalı olan kişinin, hizmete ilişkin borçlanmaları veya isteğe bağlı olarak sigorta primleri de ödemelerine dâhil edilebilmektedir. Ancak kısa vadede olan sigorta kollarında, genel sağlık sigortası primleri iade edilememektedir. Örneğin, iş kazası veya meslek hastalığı gibi durumlarda genel sağlık sigortası primleri geri ödenmemektedir.
Bu konuda, sürekli olarak sorulan sorular arasında bulunan, 10 yıl prim yatırdım, ödediğim primleri geri alabilir miyim? gibi soruların cevabını doğru almanız için yazımız size en doğru bilgiyi verecektir.

Sosyal güvenlik sistemi zorunlu bir sistem olduğundan dolayı, sigortalılar istediği takdirde bu sistemden ayrılamamaktadır. Ancak emekli olunduğu sırada aranan şartların doldurulmasından sonra emekli olacak kadar prim yatıramayan kişiler neticesinde, emeklilik parası iade edilmemektedir. Yaşa gelindiği takdirde emeklilik parasını satın almanız mümkün olacaktır.

Primlerin Geri Alınması

Primlerinizin geri ödenmesi için yazılı başvuru yapılması şarttır. Şartlarınızın tutması halinde ve primlerinizi geri alabilmeniz mümkünse, yazılı olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. İster 4/A, ister 4/B kapsamında olun. Prim iadesi için işten ayrıldıktan sonra veya işyerini kapattıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruyu doğru ve yazılı olarak yapmanız neticesinde, paranızı kısa bir süre içerisinde almanız mümkün olacaktır. Sorunuza doğru cevap için, yazımız size doğru bilgiyi verecektir. Kaynak:haber.sgkssksorgula.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ