Kamusal Haber

Rektör olmak için profesörlük şartı geri getirildi

Rektör olmak için profesörlük şartı geri getirildi
Sosyal medyada paylaş

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda daha önceden minimum 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından rektör seçilecek.

Yeni bakanlıktan bir temsilci olacak

Çıkarılan Kararname ile birlikte aynı zamanda ÖSYM Başkanlığı’nın görev ve yetkileri, teşkilat yapısı gibi usul ve esaslar yeniden belirlendi. Kara doğrultusunda başkanlığın karar organı olarak bilinen yönetim kurulu; sekiz üyeden oluşacak. Yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcısı dışında,

  • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan genel müdür düzeyinde bir temsilci,
  • Yüksek Öğretim Kurulu’ndan bir temsilci,
  • Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’ genel müdür düzeyinden bir temsilci,
  • Yükseköğretim Kurulu’nca devlet üniversiteleri öğretim üyeleri arasından seçilen bir temsilciden oluşturulacaktır.

ÖSYM isterse şirket kurabilir ya da ortak olabilir

ÖSYM yine sınav sonuçlarını analiz ederek, kamuoyuna duyuracak. Bunun dışında ÖSYM’nin görevleri, arasına şirket kurmak ya da kurulmuş bir şirkete ortak olmak yer aldı. ÖSYM Başkanı, kendi görev süresi kapsamında geçerli olmak üzere üç başkan yardımcısı atayacak.

FETÖ’nün soru hırsızlıkları ve kopya skandalları ile gündeme gelen ÖSYM, şüpheli gördüğü durumda eşdeğer yeni bir sınav yapacak. Aynı ya da değişik zamanlarda farklı sorularla adayların haklarını koruyacak şekilde Yönetim Kurulu tarafından belirlenmek üzere birden fazla sınav yapabilir. Yönetim Kurulu gerekli gördüğü hallerde sınavları kısmen veya tamamen iptal etme ya da erteleme, adayların eşdeğer sınavlar uygulama ya da aday işlemlerinin geçersiz sayılmasına ve sorumlular ile ilgili işlemlerin başlatılmasına karar yetkisine sahip olacak.

Yeni rektör ataması 6 üniversiteye yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 6 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Rektör ataması yapılan üniversiteler;

  • Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar
  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın
  • Erzincan İli Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent,
  • Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar,
  • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek
  • Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan olarak atandı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine ise, Prof. Dr. Mehmet Çelik atandı.

CHP tarafından kararnameye tepki

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine CHP’den tepkiler geldi;

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ‘’Anayasa ‘İdare bütün olup yasa ile düzenlemesi yapılamaz.’ derken bakanlık ve kurumlar ayrı ayrı bir idare olmasına rağmen, Türkiye Cumhurbaşkanlığı saray rejimi hakim bir örtü kullanarak atama yapıyor.’’ dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ‘’Yasa çıkarma yetkisi Meclis çoğunluğunda olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yetkiler veriliyor. Yetki muhalefetin elinde ve kritik sayı MHP’ye aittir. MHP’nin itibarını hiçe sayan bu kararlara MHP’nin hangi safta yer alacağı merak konusudur.’’ dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ‘’Anayasa ve yasalara karşı hile yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarma yetkisi daha önceden çıkarılmış kanunlar için yetkileri dışında kalmasına rağmen dikkate alınmıyor. Ordunun üst kademesinin özlüğü düzenlenirken daha önceden bununla ilgili bir kanunun olmaması mümkün mü?’’ şeklinde itirazda bulundu.

28 yaşında olan yazarımız, üst düzey İngilizce bilmektedir. Spor ve gündem kategorileri sorumlusu olup İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ