Kamusal Haber

Sınav Kaygısı Nedir? Ve Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav Kaygısı Nedir? Ve Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkılır?
Sosyal medyada paylaş

Sınav Kaygısı Nedir? Ve Sınav Kaygısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav kaygısı hem öğrenci hem de aile ve arkadaş çevresinin sergilediği tutumla meydana gelmektedir. Kişi başaramama korkusuyla kaygılanarak,kendisini sınav psikolojisine hazırlaması mümkün değildir. Bu durum öncelikle aileden kaynaklanır. Bir ailenin en büyük hatası kendi hedeflerini ve kendi isteklerini çocuklarına aşılamaya çalışmaktır. Oysaki her birey kendi içinde farklı hedef oluşturur ve farklı alanlarda başarı gösterir. Önemli olan ailenin ne istediği ne hedeflediği değil çocuğun ne yapmak istediğidir.

Öncelikle aile çocuk üzerinde sergilediği tutumu tekrar gözden geçirip sınav sürecinde gereksiz baskılardan mutlaka kaçınmalıdır. Aile çocuğa seçme hakkı tanıdığı takdirde kendi istediği branş olmasa da farklı bir alan da mutlaka başarı elde edeceğine tanık olacaktır. Çocuğa doğru bir şekilde destek olup isteklerine saygı duyarak, artık onun da bir birey olduğu ve birçok hakka sahip olması gerektiğini kabullenip, davranışlar bu şekilde yansıtılırsa çevrenin de tutumu değişecektir. Böylece bir çocuğa verilmesi gereken özgüven de aşılanmış olacaktır. Kaygı her insanın bünyesin de mevcut olan bir tepki şeklidir. Önemli olan bu kaygıyı negatiflikten olabildiğince uzağa taşımaktır. Bu da bilindiği gibi ailenin doğru bir biçimde birbirine kenetlenmesiyle ve desteğiyle sağlanabilir. Sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri, aile baskısı çözüme ulaştığında çok daha kolay hale gelecektir. Çünkü yapılan araştırmalara göre bu kaygı ve başaramamak korkusunun % 80 sebebi aile baskısından meydana geldiği tespit edilmiştir. Bunun dışında sınav döneminde öğrenci biraz olsun rahatlamak adına gevşeme egzersizleri yaparak kendini daha iyi hissedebilir.

Eğer hala sorun devam ediyorsa,öğrenci sınav kaygısıyla bir türlü başa çıkamıyorsa bu sorun öğrenci de takıntı haline geldiğini gösterir. Bu durum da mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir. Aksi halde öğrenci depresyona girebilir çeşitli şekillerde reaksiyon gösterebilir. Kaynak:ogrencirehber.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ