Kamusal Haber

Solucan Gübresi Hayatını Değiştirdi

Solucan Gübresi Hayatını Değiştirdi
Sosyal medyada paylaş

 

Boğaziçi Üniversitesi'nde işletme bölümü, siyaset bilimi bölümü ve uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olan Umut Kuruüzüm, birçok kişinin peşinden olduğu iş ve akademik kariyerini bir kenara bıraktı. Yenipazar'ın Çulhan Mahallesi'nde kendisi için 10 dönümlük bir arazide zeytin ve turunç ağaçları olan Kuruüzüm, toprak verimi artırmak amacıyla doğal solucan gübresi üretmeye başladı.

Herkesin kendi gübresini yaratabileceğinin söyleyen Kuruüzüm, çiftçilerin kimyasal gübre kullanmamalarını tavsiye etti. Kimyasal gübreler de başlarda iyi bir sonuç alınmasına rağmen sonradan topraktaki verim azalttığını söyledi. Bu yüzden de solucan gübresinin öneminin her gün arttığını belirtti. Toprakta bulunan organik gübre miktarı düştüğü zaman sürdürülebilir bir sonuç elde etmemizin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Kuruüzüm'e yardım eden çiftçi Mehmet Çobanoğlu, solucan gübresi üretmeyi henüz yeni öğrendiğini belirterek, kırk yıldır çiftçilikle uğraşıyorum tabii ki tecrübelerim var fakat bu iş için ülke dışından kitaplar da sipariş ettik ve hep birlikte okuyarak öğreniyoruz dedi. 10 dönümlük arazimiz mevcut amacımız ise daha öncesinde kimyasal gübre kullanılan bu araziyi organik gübre kullanarak verim katmak dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ