Kamusal Haber

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak
Sosyal medyada paylaş

 

Sınavlar Aynı Gün Yapılacak Birinci Oturum ve İkinci Oturum şeklinde iki oturum şeklinde yapılacak

Birinci Oturum Temel Yeterlilik Testi (Türkçe ve Temel Matematik) Sözel ve Sayısal becerilerin ölçülmesi, Cumartesi Günü Sabah Yapılacak

İkinci Oturum Türk Dili Ve Edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik  ve Fen Bilimleri Dersleri Cumartesi Günü Öğleden Sonra yapılacak.

      Temel Yeterlilik Testinde, Türkçe ve Temel Matematik başta olmak üzere iki test yer alacaktır. Sorular geçtiğimiz yıllarda olduğu Milli Eğittim Bakanlığı müfredatı esas alınacak.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Temel Yeterlilik Testi Puanı adayların önlisans ve lisans programlanın tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş  baraj puanlarını belirleyecek.Bu yıl, önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için geçen yıl gereken olan  baraj puanlarında bir değişikliğe yapılmayacak. Temel Yeterlilik Testi Puanı  150 puan ve altı olanlar önlisans   programlarını tercih edecek.2. Oturum Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak 2.oturumda;

         Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri dersleri bulunacak. Sorular geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı esas alınacak.

 

         İkinci Oturumdaki Testlerin Ağırlıkları Sözel puan; Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1 derslerinin ağırlığı %50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %50 olacak. Sayısal Puan; Matematik testinin ağırlığı %50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı %50 olacak. Eşit Ağırlık Puanı; Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50 olacak.

 

         Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanması yine önceki yıllarda olduğu gibi devam edecektir. Dolayısıyla yerleştirme puanlarına etkisi de aynı oranda yansıyacaktır. Mesleki ve Teknik lise mezunlarına geçen yılki alan odaklı ek puan uygulaması sürdürülecek.

          Yeni sistem de daha anlaşılabilir bir sistem getirilmeye çalışılmış, Sınav puan türleri 18’den 5’e indirilmiş, sınav 5 hafta sonu gibi uzun bir süreçten 1 hafta sonuna indirilerek, 6 oturumdan 3 oturuma çekilerek stres azaltılmaya çalışılmış olduğu görülmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ