Kamusal Haber

Devlet Denetleme Kurulu’na süper müfettişlik yetkileri

Devlet Denetleme Kurulu’na süper müfettişlik yetkileri
Sosyal medyada paylaş

Kararname ile birlikte Genel Kurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), kuvvet komutanlıkları ve Savunma Sanayi Destekleme Fonu gibi Sayıştay tarafından bile bugüne kadar hiç denetlenemeyen kurumlar, vakıflar ve fonlar sivil irada tarafından denetlenebilecek.

Kararname ile birlikte ‘’Süper Müfettişlik’’ yetkileri haiz kılınırken, tam demokratik bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de denetlenmeyen kamu kurum ve kuruluşu bırakmamak hedefleniyor. Yeni düzenleme ile yargı hariç bütün kamu kurum ve kuruluşları Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından kendi denetçileri eşliğinde inceleme, araştırma ve soruşturma yapılabilecek.

Denetçilere müjde!

Ülke düzeyinde denetim yetkisi bulunan hakim ve savcılar, denetim elemanları, bilişim uzmanı ve öğretim elemanları gibi kararnamede adı geçen unvanlarda beş yıllık tecrübe sahip olan ve kamuda görev yapan kariyer meslek mensupları denetçi olarak Devlet Denetleme Kurulu’nda görev alabilecekler.

Yargı hariç bütün kamu kurum ve kuruşlarında inceleme, araştırma, denetim ve soruşturma yetkisine sahip kamudaki tüm denetim birimleri ile teftiş kurulları üstünde ‘’Üst Denetleme Organı’’ sıfatı ile düzenleyici ve koordine edici bir uyumlaştırma yetkisi ile donatılmış olan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) yetkileri değişecek. Bugünden itibaren kamuda bulunan denetim birimleri arasında uyum ile işbirliğini sağlayabilecek.

 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereği Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokrasinin emrinde ve tüm bakanlıkların üstünde iç denetim ile birçok görevi üstlenmiş olan İç Denetim Koordinasyon Kurulu (İDKK) da boşa çıkmıştır. Kamu yönetiminde devletin birliği ve bütünlüğü esası dikkate alınarak denetim alanında ortaya çıkan “iki adet uyumlaştırma birimi” bir sistem tutarsızlık ve uyumsuzluk oluşturacaktır. Bu nedenle İç Denetim Koordinasyon Kurulu (İDKK) kapatılıp Devlet Denetleme Kurulu’na bağlanmasına yönelik işlem yapılması gerecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ