Kamusal Haber

Sözleşmeli Öğretmen Adayı Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmelidir?

Sosyal medyada paylaş

Sözleşmeli öğretmenlerin tercih işlemleri 17-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak ve atama sonuçları 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü açıklanacak. Adaylar tercih yaparken en büyük tedirginliği “ya tercihlerime yerleşemezsem” konusudur ve bu nedenle 21. tercihi işaretleyip işaretlemeleri konusunda yaşadıkları ikilemdir.

Tercihlerdeki plansızlık ile değerlendirme işlemlerinin tam yapılamaması öğretmen adayının hayatına olumsuz yansımalara neden olmaktadır. Bu nedenle tercih yaparken il ve ilçe seçiminde kendi yaşantılarına uygun yerleri seçmeli ve okulların analizini iyi yapmalıdır.

Tercihler nasıl ve nelere göre şekillendirilmelidir?

Öğretmenler atanamama korkusu ile öylesine tercih yapıyor ve öylesine yaptığı tercihlerden birine yerleştiriliyor. Tabi ki bu da pişmanlığa neden olabiliyor. İstemedikleri bir yere gitmemek adına çözüm yolu arıyor ki bu durumda yapacak bir şey kalmıyor. Çünkü atandıktan sonra atama kararı iptal edilemiyor. Göreve başlanılmaması durumunda 1 yıl boyunca öğretmenlik dahil hiçbir sözleşmeli statüye atanamıyor.

Bu yüzden araştırmadan asla tercih yapmayınız. 21. Tercihi işaretlediğinizde de istemediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu tür olumsuzluklara hazır olmak kaydıyla tercih yapınız.

Üç tercih bölümünü kendi yapınıza uygun olacak şekilde oluşturun!

Tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında tercih listenizi üç bölümde kendi yapınıza uygun oluşturun.

  • 1.Bölüm  “öncelikle” atanmak istediğiniz il veya iller,
  • 2.Bölüm bildiğiniz ve gittiğinizde istediğiniz yeri aratmayacak il ve ilçeler
  • 3.Bölüm doğuda gidebileceğiniz il ve ilçeler

Her tercih bölümü arasında da kendi içinde sıralama mutlaka yapın ve çok istediğiniz yerden sıralamaya başlayın.

Daha sonra okulların Milli Eğitim Bakanlığı sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz resmi internet sitelerini bularak, okulların incelemesini yapın. Gerekirse okulların iletişim adreslerinden numaralarını alarak okul müdürleri ile irtibata geçin ki kesinlikle yardımcı olacaklardır. Çünkü okullarına öğretmen gelmesini bütün müdürler ister. İklim koşullarından, kalınacak yer sorunu, yatılı okul olup olmadığı, ilçe de ise uzaklık mesafesini mutlaka öğrenmelisiniz. Özellikle yazacağınız bir köy okulu ise, barınma sorunu önemli bir detay olarak karşınıza çıkacaktır.

Atandıktan sonra hizmet puanınızın önemli olduğunu unutmayın!

Göreve başladınız ve sonra yer değiştirmeniz gerekti. Bunda da sahip olduğunuz hizmet puanınız dikkate alınacaktır. Bu nedenle hizmet puanınız ne kadar yüksek olursa atanma şansınız da o kadar yüksek olacaktır. Çünkü hizmet puanınızın düşük olması istediğiniz yere gitmeniz konusunda karşınıza sorun olarak çıkacaktır. Bu nedenle atama tercihleri sırasında okulların hizmet puanlarını da dikkate almayı unutmayınız. Özellikle eş surumu ya da isteğe bağlı atamalarda hizmet puanınızın yüksek olması atanmanız konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ