Kamusal Haber

Yeni sistem ile birlikte kamuya öğretmen ya da memur alımında mülakat uygulaması kalkar mı?

Sosyal medyada paylaş

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından yapılan darbe ile birlikte ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) hala devam ediyor. OHAL süresince memurlar her açıdan kontrol edildi ve memurluğa uygun olmayan, devletin aleyhinde işler yapan ya da bağlantıları bulunan binlerce kişi memurluktan ihraç edildi. Yeni göreve alınan kişiler içinde böyle bir sürecin yaşanmaması adına güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları ile birlikte kamu atamalarında mülakat sistemi getirildi.

Bu getirilen sistem kapsamında başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu merkezi atama sisteminden vazgeçerek açıktan atama yolunu tercih etmektedir. Açıktan atama sisteminde mülakat sistemi uygulanmaktadır. Yeni sistem ile OHAL’in kaldırılması ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarına alım sırasında uygulanan mülakat sistemi de kaldırılır mı?

Mülakat sistemi kaldırılacak mı?

Ülkemizde artık uygulanacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte gözler mülakat sistemine çevrildi fakat henüz mülakat sistemi ile ilgili kaldırılacağına dair açıklama yapılamadı. Ama konu ile ilgili alınan bir önlemde bulunmaktadır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı için öğretmen atamalarında adayların KPSS puanlarına dikkat edileceği en fazla üç puan fazlası, en az üç puan eksik verileceği belirtilmişti. Adaylar tarafından yapılan açıklamalarda da KPSS puanın aynısın verildiği belirtilmişti.

Bakan Albayrak tarafından torpilin önüne geçilmesi adına çalışmalar sürdürüldüğü belirtilirken, bundan sonra ki atamalarda KPSS puanının esas olduğu ve KPSS puanına yakın puanlar verileceği açıklanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ