Kamusal Haber

Depresyon

Depresyon
Sosyal medyada paylaş

Depresyon Kimlerde Görülür 

Depresyon yaygın bir durumdur. Herhangi bir yaş, cinsiyet ya da ırk ayrımı olmaksızın herkeste depresyon görülebilir. Bazı kişiler stresli bir yaşam olayı sonrasında ya da tıbbi bir hastalığa bağlı olarak depresyon yaşarlar. Bazen de her şeyin yolunda gidiyor gibi göründüğü zamanlarda depresyon ortaya çıkabilir. 

 

Birçok kişi onları depresyona yatkın kılan genleri anne-babasından alır. 

 

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız 

 

Eğer depresyonda iseniz kendinizi suçlu ve değersiz hissedersiniz. Bir neden yokken çok fazla ağlayabilir ve uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Kendinizi sürekli olarak aşırı derecede yavaşlamış ve yorgun hissedebildiğiniz gibi aynı zamanda da huzursuz olabilirsiniz. Yaptığınız işe yoğunlaşmakta zorlanırsınız. Bu sorunlardan herhangi birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurabilirsiniz. Bu duyguları iki hafta veya daha fazla süredir hissediyorsanız depresyon olabilir. 

 

Depresyon yaşayan bazı kişiler kendilerine veya başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilirler hatta kendilerini öldürmeyi düşünebilirler. 

 

Eğer bu tip düşünceleriniz varsa doğrudan doktora, arkadaşınıza veya aile üyelerinden birini arayın. Ayrıca sürekli kullanıma açık olan Ulusal İntiharı Önleme Hattı ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz. 

 

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Depresyon ilaçla, konuşma terapisi ile veya her ikisinin birlikte kullanımı ile tedavi edilebilir. Sizin için en iyi olan tedavi planının seçimini doktorla birlikte yapmalısınız. 

 

Birçok ilaç depresyon tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak bunlardan en yaygın kullanılanı selektif serotonin inhibitörü (SSRI) grubundan olandır. Diğer bir başka ilaç grubu trisiklik antidepresandır (TCA). 

 

İlaçların etkisini göstermesini 1-4 hafta alabileceği gibi bazen bu süre daha da uzayabilir. Bu süre içinde doktorunuz tedavinin etkisinden ve yan etkilerin görülmediğinden emin olabilmesi için onunla görüşmeniz önemlidir. 

 

Yan Etkileri Nelerdir? 

 

SSRI grubu ilaçların yan etkileri

 

– Uyku sorunları

 

– Mide yakınmaları

 

– Diare

 

– Cinsel sorunlar 

 

TCA grubu ilaçların yan etkileri

 

– Ağız kuruluğu

 

– Kilo alımı

 

-Uykusuzluk

 

– Kabızlık

Kaynak:habersaglik.com.tr

terapi,ruh sağlığı,depresyon testi,psikolog,depresyon belirtileri testi,depresyonda mıyım,pedegog,pedagog,majör depresyon,aile danışmanlığı,depresyon çeşitleri,psikoloji,mutsuzluk,psikolojik danışmanlık 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunuyum, 8 yıldır basın ve medya alanında faaliyet göstermekle birlikte birçok gazete aktif çalışma geçmişim bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ